Czy WordPress jest darmowy?

Czy WordPress jest darmowy?

Jaka jest licencja WordPressa?

Sam w sobie WordPress jest darmowy. Dlaczego? Licencja, na której wydawane jest oprogramowanie WordPress, to licencja GNU General Public License (lub GPL) od Free Software Foundation. Kopia licencji jest dołączona do każdej kopii WordPressa. Część tej licencji określa wymagania dotyczące prac pochodnych, takich jak wtyczki lub motywy. Pochodne kodu WordPressa dziedziczą licencję GPL. O czym nam to mówi? Oprogramowanie WordPress jest bezpłatne – możemy pobrać kopię WordPressa za darmo, a następnie ją dowolnie używać lub zmieniać (edytować, dostosowywać).

Utrzymanie WordPressa kosztuje

Całkowicie darmowy WordPress jest możliwy jedynie w jednej z opcji na WordPress.com Jednak jego możliwości są bardzo okrojone. Mała przestrzeń na zdjęcia, niemożność rozbudowanej customizacji, brak dostępu do bazy danych czy instalowania wtyczek. To opcja wyłącznie dla tych, którzy chcieliby w ogóle zobaczyć, czym WordPress jest. Zdecydowanie najlepszą opcją jest inwestycja w miejsce na hostingu oraz domenę.

Najtańszy pakiet hostingowy nie kosztuje wiele, a ja wystarczający na bloga o niewielkim ruchu, stronę wizytówkę i inne. Cena ta zwiększa się, kiedy potrzebujemy postawić sklep czy bardziej zaawansowany portal o dużych zasięgach (sprawdźmy, jak wybrać odpowiedni pakiet).

Oprócz tego należy doliczyć koszty domeny. Te wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie. Zależnie, jakie rozszerzenie wybierzemy dla swojej strony.

Dodatkowo niekiedy będziemy musieli zapłacić za wtyczki lub motywy. Część opłat będzie jednorazowa, część w rocznym abonamencie. Warto to również brać pod uwagę. Niekiedy agencje marketingowe zapominają wspomnieć swoim klientom, że po roku czasu trzeba przedłużyć licencje na niektóre pluginy. Miejmy to na uwadze.

Czy warto policzyć opiekę nad stroną?

Opiekę nad stroną warto doliczyć do kosztów utrzymania WordPressa, jeżeli wiemy, że sami nie mam wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio zaopiekować się naszą witryną. W tym celu musimy określić, jaki zakres usług jest nam potrzebny. Czy chcemy, aby ktoś zadbał o aktualizacje i reagował na ewnetualne problemy techniczne strony, a może dodatkowo dodawał content? To wszystko ma wpływ na cenę końcową.

Podsumowując, sam WordPress jest darmowy, ale jego utrzymanie już niekoniecznie. Nie muszą to być ciągle oszałamiające kwoty, ale mówiąc wprost – nie ma nic za darmo.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments