Duże zmiany na WordPress.com

Duże zmiany na WordPress.com

WordPress.com to platforma, na której po zalogowaniu można korzystać z możliwości WordPressa. O różnicy pomiędzy WordPress.com, a WordPress.org pisaliśmy kilka lat temu. Teraz jednak nadszedł czas na duże zmiany, które wywołały wśród użytkowników WordPress.com duże kontrowersje. Z dnia na dzień zostały zmienione plany oraz jeszcze bardziej okrojono możliwości bezpłatnej wersji. O co chodzi?

Jeszcze do niedawna użytkownicy mieli do wyboru następujące pakiety w ramach WordPress.com:

duże zmiany na WordPress.com

Można było prócz darmowego planu, wybrać opcję Personal, Premium, Business oraz eCommerce. Usługi mogły być płatne w cyklu miesięcznym lub rocznym. Podział ten był skierowany do konkretnych grup użytkowników:

  • Personal – plan podstawowy dla użytkowników, którzy chcą korzystać z domeny niestandardowej.
  • Premium – bardziej zaawansowane funkcje dla profesjonalnych blogerów.
  • Business – dostęp do niestandardowych wtyczek i motywów.
  • eCommerce – zaprojektowany dla sklepów internetowych.

Dodatkowo darmowa opcja zapewniała subdomenę w wordpress.com, 3 GB pojemności, wybór spośród darmowych motywów. Bez dostępu do SFTP czy bazy danych. Chociaż bezpłatny pakiet nie miał zbyt wielu możliwości, ciągle wielu początkujących użytkowników wybierało go na start. To już jednak w dużej mierze przeszłość. Zarządzający WordPress.com tłumaczą te zmiany koniecznością ujednolicenia i uproszczenia oferty. Duże zmiany na WordPress.com mogą jednak spowodować odpływ klientów, kórzy zwrócą się w kierunku dedykowanych hostingów.

Nowy WordPress.com

Po zmianach WordPress.com oferuje już jedynie pakiet bezpłatny lub pakiet PRO płatny wyłącznie rocznie. Ponadto ograniczono znacznie pojemność darmowego konta. Wstępnie miała mieć ona wielkość 0,5 GB, zapewne po wielu głosach krytyki ostatecznie została ograniczona do 1 GB. W porównaniu do poprzednich 3 GB to nadal bardzo mało. Niekorzystne jest także rozwiązanie kasujące pakiet Personal. Zamiast stałej opłaty 4$ miesięcznie, jest opłata 180$ rocznie.


Wielu użytkowników deklaruje, że wobec takich zmian przejdzie na WordPressa, który jest samodzielnie hostowanego. W takim wypadku można cały czas skorzystać z darmowej migracji, a potem cieszyć się w pełni funkcjonalnym WordPressem za o wiele mniejsze pieniądze. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments