Rezygnacja z usługi hostingu a strata danych

Rezygnacja z usługi hostingu a strata danych

Często pada pytanie, czy rezygnacja na kilka miesięcy z usługi hostingu oznacza stratę danych. Dzisiaj odpowiemy na to pytanie. Dane w JDM.pl przechowywane są maksymalnie 30 dni od daty nieopłacenia konta. Jest to sytuacja awaryjna na wypadek, gdyby klientowi zdażyło się zapomnieć opłacić fakturę lub wystąpiłyby jakiekolwiek inne trudności z terminową płatnością. W tym okresie strona internetowa nie jest dostępna dla użytkowników, natomiast cały czas istnieje możliwość jej przywrócenia przez hosting.

Po tym okresie przechowywania dane są usuwane. Jest to standardowa procedura dla firm hostingowych, a często zdarza się, że okres przechowywania kopii jest znacznie krótszy. Dlatego, jeżeli ktoś np. po pół roku zechce na nowo przywrócić swoją stronę, musi skorzystać z własnego backupu. Taki backup należy wykonać w pełni dużo wcześniej – tzn. musi on obejmować zarówno pliki, jak i bazę danych. Jeśli nie posiadamy takiej kopii, musimy całą stronę postawić od nowa.

Zdecydowanie bezpieczniej, szybciej i taniej jest jednak po prostu regularnie opłacać usługę hostignową, aby zachować ciągłość posiadania strony. Warto pamiętać, że rezygnacja z konta hostingowego oznacza także, że nie będziemy mogli korzystać z poczty. Zależnie od sposobu przechowywania maili, mogą one zostać bezpowrotnie utracone.

Migracja do innego hostingu

Jeżeli chcemy zmienić usługodawcę dobrze jest to zrobić minimum tydzień przed wygaśnięciem obecnego hostingu. Jest to bezpieczny czas na przeniesienie danych pomiędzy usługodawcami (więcej o migracji WordPressa). Po zakończeniu poprzedniej usługi z reguły nie trzeba zgłaszać wypowiedzenia umowy, natomiast warto sprawdzić, czy cała migracja (zarówno serwisu internetowego, jak i poczty) przebiegła pomyślnie.

Projekt strony „w zawieszeniu”

Strona internetowa, która nie jest używana przez jakiś czas, powinna być na bieżąco aktualizowana. Możemy włączyć w niej tryb konserwacji, pamiętając, że nie jest on bez wpływu na SEO. Jeśli jednak prowadzimy sklep ecommerce, może okazać się to bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeżeli definitywnie nie chcemy dalej korzystać z usługi hostingu w JDM.pl, nie musimy składać wypowiedzenia. Wystarczy, że nie opłacimy usługi, a dane po 30 dniach zostaną skasowane.

Podsumowując, aby nie doprowadzić do utraty danych, usługę hostingu, niezależnie od operatora, trzeba traktować jako usługę ciągłą. Nie można jej zawiesić na okres paru miesięcy, jeżeli nie posiadamy własnej kopii strony.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments