Strona w budowie – ukrywanie strony na czas zmian

Strona w budowie – ukrywanie strony na czas zmian

Najlepszą metodą, aby wprowadzać bardziej pracochłonne zmiany na stronie (na przykład ustawić nowy motyw), jest wykonanie jej kopii i przeniesienie na osobne konto. Następnie wykonanie zmian na naszej wersji roboczej i dopiero po ich ukończeniu, przegranie na miejsce docelowe. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że do czasu zmiany, widać dla odbiorców dotychczasową wersję strony, co nie jest bez znaczenia także dla SEO.

Wtyczki typu maintenance mode

Niestety, nie zawsze jest to możliwe z różnych względów (np. brak drugiego konta hostingowego, obawa przed wykonywaniem migracji itp.). Wówczas można użyć wtyczki, która pozwoli „zaślepić” stronę, czyli wyświetli niezalogowanym użytkownikom określony ekran z informacją o przebudowanie. Wtyczki te znajdziemy w repozytorium pod hasłem maintenance mode. Przykładem takiej wtyczki jest WP Tryb Konserwacji od Designmodo.

Działają one na prostej zasadzie: niezalogowany użytkownik zamiast naszej strony, widzi jedną, generowaną przez wtyczkę. Można na niej ustawić odpowiedni komunikat, tło itp. Liczba opcji zależy od wtyczki, którą się wybierze. Są tu do wyboru zarówno darmowe, jak i płatne rozwiązania. Wtyczki te nie mają wpływu na zawartość obecnej strony, nie ingerują w pliki itp. To szybkie i proste rozwiązania.

O czym warto pamiętać

Pamiętajmy, że te wtyczki do strony w trakcie budowy należą do grupy wtyczek jednorazowych (szerzej o takich pluginach pisaliśmy w naszym artykule), dlatego po ich zastosowaniu zalecamy odinstalowanie. Jeśli wiem, że będziemy tej wtyczki używać stale, warto ją na bieżąco aktualizować (nawet jeżeli obecnie nie jest używana).

Przed wprowadzaniem istotniejszych zmian na swojej stronie, zalecamy wykonać snapshota. Zaoszczędzi to czas przy ewentualnej potrzebie przywrócenia strony do stanu pierwotnego.

Czas ukrycia strony na czas zmian powinien być stosunkowo krótki. Zawczasu przygotujmy więc wszystkie potrzebne elementy, np. wgrajmy zdjęcia, wybierzmy motyw itp. Im szybciej nowa wersja strony stanie się docelowa, tym jest to lepsza opcja dla naszych użytkowników, ale również Google.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
4 lat temu

A jeszcze lepiej byłoby gdyby można robić stagging z poziomu panelu administracyjnego hostingu i wtedy nie musielibyśmy wyłączać strony (korzystać z maintenance mode).
Pojawi się to w przyszłości?

Paweł
Admin
Paweł
4 lat temu
Reply to  Mariusz

Pracujemy nad tym, aby takie rozwiązanie u nas wdrożyć.

Mariusz Wysoczański
Mariusz Wysoczański
4 lat temu
Reply to  Paweł

Super! Czekam z niecierpliwością 🙂
I bez tego jesteście w gronie najlepszych, ale jak można jeszcze lepiej…
Dzięki!

Janusz Kamiński
Janusz Kamiński
4 lat temu

Jeszcze nie stosowałem takie rozwiązanie. Zazwyczaj przenosiłem już gotową stronę na hosting.