Organizacja zdjęć w WordPressie

Organizacja zdjęć w WordPressie

Zastanawiacie się, jak uporządkować zdjęcia w WordPressie. Otóż dodanie tytułu sprawia, że obrazy w naszym WordPressie są dla nas bardziej przyjazne do wyszukiwania. W kodzie wygląda on tak:

	
<img src="/image/sukienka.jpg" width="100" height="100" alt="Niebieska sukienka w groszki" title="Niebieska sukienka" />

Na szczęście nie musimy nic zmieniać w kodzie, aby dodać tytuł obrazka. Warto jednak wiedzieć, że osoby korzystające z oprogramowania czytnika ekranu mogą skonfigurować swoje oprogramowanie do czytania tego tytułu. Dlatego też tytuł powinien realnie odnosić się do tego, co jest na obrazku.

Tytuł obrazka a Biblioteka mediów

Podobnie jak w przypadku tekstu alternatywnego, tag tytułu umożliwia podanie dodatkowych informacji o obrazie. Pomaga to czytnikom ekranu i wyszukiwarkom zrozumieć kontekst obrazu na naszych podstronach, ale nie tylko. Ułatwia odnalezienie w Bibliotece mediów konkretnego zdjęcia, jeżeli tylko będziemy kojarzyć je z konkretnym słowem.

Wyszukiwarka w Bibliotece mediów nie korzysta z zaawansowanych technik analizowania tego, co jest na zdjęciu, aby zorientować się, co ma nam pokazać. Brak właściwego opisu = brak odnalezieniach zdjęcia. Dodanie tytułu bardzo pomaga:

Zmiana tytułu obrazka

Tytuł obrazka zawsze możemy zmienić lub skasować, bez wpływu na zawartość treści na naszej podstronie lub we wpisie. Pamiętajmy, że niektóre galerie zdjęć korzystają z tego pola do wyświetlenia tytułu zdjęcia np. w opcji lightbox. Poza tym ma on znaczenie głównie organizacyjne.

Po dodaniu zdjęcia WordPress dodaje automatycznie tytuł wyciągnięty z nazwy pliku. Warto o tym pamiętać i na bieżąco korygować tytuły lub przynajmnie kasować te zbyteczne. Opcje typu Przykładowy plik, DSC 009 itp. nie są nam do niczego potrzebne.

Organizacja zdjęć w WordPressie a usuwanie zbędnych plików

Chcąc zadbać o przejrzystość naszej Biblioteki mediów, usuwajmy na bieżąco wszystko to, co jest zbędne. Mogą to być na przykład obrazki zaciągnięte z demo motywu. Tyczy się to nie tylko fotografii, ale na przykład plików PDF. Przed takim zabiegiem warto jest wykonać snapshot, gdyby okazało się, że usunęliśmy z rozpędu coś, co powinno zostać. Usunięte elementy nie lądują bowiem, jak wpisy w koszu, ale są usuwane od razu na zawsze.

Chociaż porządek w mediach nie musi wydawać się priorytetowy, wraz z rozwojem naszej strony, ułatwi nam znacznie zarządzanie. Wykonywane na bieżąco zdecydowanie pozwoli na zaoszczędzenie czasu w przyszłości, także, gdy okaże się, że chcemy oddać zarządzanie stroną w dodatkowe lub inne ręce.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments