Korzystanie ze snapshotów w praktyce

Korzystanie ze snapshotów w praktyce

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak bardzo przydatna jest funkcja snapshota, która pozwala na szybkie wykonanie oraz przywrócenie kopii zapasowej naszej strony na WordPressie. Poniżej trzy przypadki, które udowadniają, jak snapshot jest potrzebny, ale również kiedy stosować go ostrożnie, bo może nie być wystarczający.

Aktualizacja komponentów na stronie statycznej

Załóżmy, że chcemy przeprowadzić aktualizację pluginów oraz motywu. Mamy prostą stronę z kilkoma wtyczkami, co może pójść nie tak? A jednak w przeszłości zdarzały się sytuacje, kiedy twórca zbyt szybko opublikował aktualizację pluginu i powodowała ona błąd. W przypadku wykonania snapshotu, możemy cofnąć stronę z backupy i zaktualizować jedynie te wtyczki, które nie generują błędu. Aby wyłapać, czy coś się dzieje niepokojącego, wystarczy aktualizować pluginy po kolei, a nie wszystkie na raz, a po każdej aktualizacji zerknąć, czy nie dzieje się nic niepokojącego.

Aktualizacja infrastruktury sklepu

Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Możemy na czas aktualizacji na kilka chwil włączyć Maintenance mode, aby w międzyczasie nie wpadło żadne zamówienie. Oczywiście jest wielu specjalistów e-commerce, którzy podkreślają o konieczności osobnej aktualizacji poza tzw. produkcją (czyli żywym sklepem). Jednak praktyka pokazuje, że znaczna część użytkowników woli drogę na skróty. Tutaj snapshot będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem pod warunkiem, że pomiędzy jego wykonaniem a aktualizacjami, nie dojdzie do zakupu. Cofanie ze snapshotu wykasuje w naszym systemie ewentualne transakcje.

Nauka WordPressa

Czasami odbiór nowej strony oznacza, że trzeba samodzielnie zacząć na niej działać. Aby nic nie rozsypać przed pierwszym samodzielnym zarządzaniem, polecamy skorzystać ze snapshota. Zminimalizuje to stres, ale także konieczność ewentualnego kontaktu z wykonawcą w razie problemów. Kiedy oswoimy się z naszym WordPressem na dobre, możemy odpuścić snapshoty i stosować je jedynie przed aktualizacjami czy innymi, ważnymi wdrożeniami.

Chociaż korzystanie ze snapshotów jest bardzo wygodne, stosujmy je wtedy, kiedy faktycznie ma to sens. Dla wielu innych działań, można zastosować inne rozwiązania np. ćwiczyć dodawanie wpisu na kopii postu, stworzyć kopię podstrony, aby tam testować układy itp. Kopia zapasowa nigdy nie będzie panaceum na braki w umiejętnościach, ale na pewno pozwoli lepiej nauczyć się działać w środowisku WordPressa.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments