Jak wyłaczyć indeksowanie stron mediów

Jak wyłaczyć indeksowanie stron mediów

WordPress tworzy sam strony dla mediów – oznacza to, że dodając np. obrazek do biblioteki mediów, jednocześnie tworzy się niezależna podstrona z tym zdjęciem. Zalecamy wyłączenie stron multimediów, gdyż nie ma potrzeby, aby się indeksowały. Jak jednak należy to poprawnie zrobić?

Po co WordPressowi strony mediów

Domyślnie WordPress tworzy pojedynczą stronę dla każdego załącznika multimedialnego, który mamy w swojej witrynie. Obejmuje to obrazy, pliki audio i wideo, pliki PDF i nie tylko. Jest to opcja domyślnie włączona i aktywna dla każdej strony na WordPressie. Czy jednak warto z niej skorzystać?

Niektórzy użytkownicy stron mogą uznać tę funkcję za przydatną, ale większość witryn WordPress jej po prostu nie potrzebuje. Na przykład fotografowie mogą uznać strony załączników za przydatne, gdyż na przykład motyw fotograficzny może wykorzystywać stronę załącznika do wyświetlania danych EXIF. Może to pokazać używany model aparatu, jego ustawienia, a nawet dane lokalizacji wykonania zdjęcia. Zależnie od tematyki prowadzonego serwisu, może okazać się to użyteczne.

Dla zdecydowanej większości osób strony mediów są jednak zbędne. Dodatkowo robią bałagan będąc indeksowane przez Google.

Jak szybko i skutecznie wyłączyć indeksowanie strony mediów

Najprostszą opcją jest skorzystanie z wtyczki Yoast SEO. Jest to bezpłatny plugin, który umiejętnie wykorzystywany, pomaga m.in. w poprawnym indeksowaniu stron internetowych. Po instalacji i aktywowaniu wtyczki wystarczy przejść do Ustawień i wybrać Zaawansowane. Następnie przechodzimy do opcji Media pages.

Otrzymamy zakładkę, w której możemy ustawić wszystko, co tyczy się stron mediów. Domyślnie są one wyłączone. Powoduje to przekierowanie wszystkich adresów URL załączników do samego nośnika. Dzięki czemu zamiast otrzymać podstronę, użytkownik trafi bezpośrednio do pliku.

Skorzystanie z tej opcji w Yoast SEO jest bardzo wygodne. Dzięki niej nie tylko ukryjemy strony mediów, ale automatycznie tym samym wykluczymy je ze zbędnego indeksowania w Google. Gdybyśmy jednak chcieli to zmienić, jest to w pełni odwracalne.

Jeśli chcemy, aby strony mediów były widoczne, możemy także w Search apperance określić, jak mają być wyświetlane w wynikach wyszukiwarek. Jednym słowem możemy mieć wszystko pod kontrolą.

Jak usunąć strony mediów z wyników Google

Jeśli jednak już doszło do zaindeksowania stron mediów, nic straconego. Zaznaczmy opcję, aby się nie pojawiały, a następnie uaktualnijmy mapę witryny w Google Search Console. Możemy też zgłosić poszczególne wyniki do usunięcia z wyszukiwarki. Czas tego procesu jest jednak zależny bezpośrednio od Google’a.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments