Jak usunąć stronę z wyszukiwarki Google

Jak usunąć stronę z wyszukiwarki Google

Czasami chcemy, aby strona nie była zaindeksowana w wyszukiwarce lub chcemy wykluczyć z indeksowania pojedyncze podstrony. Zagadnienie pojedynczego wykluczenia podstron z indeksowania omówiliśmy już w artykule dotyczącym korzystania z wtyczki Yoast. W tym przypadku jednak będziemy czekać, aż strona zniknie samoczynnie, co nastąpi po kolejnych odwiedzinach robota indeksującego. Co, kiedy chcemy ten proces przyśpieszyć?

Jak usunąć stronę z wyników wyszukiwania Google

Metod jest kilka, a wszystko zależy od tego, co potrzebujemy otrzymać. Oczywiście najprostszą opcją jest po prostu usunięcie całej zawartości strony i zastosowania przekierowania 301 na właściwą witrynę (chyba, że chcemy z jakichś przyczyn, aby użytkownicy trafiali na błąd 404). To jednak dość ekstremalne rozwiązanie, ale jednak najszybsze i najpewniejsze. Nie jesteśmy tutaj zdani na łaskę Google, możemy więc zastosować je tymczasowo, kiedy potrzebujemy dokonać usunięcia na już. Pamiętajmy jednak, że w sieci nic nie ginie i przez jakiś czas kopia naszej strony będzie zachowana przez cache Google, a może i na stałe zaindeksowana w WebArchive. W tym drugim wypadku zostaje nam kontakt z administratorem tego serwisu.

Kolejnym sposobem jest wykluczenie strony z indeksowania przez odhaczenie właściwej opcji w ustawieniach WordPressa. Pamiętajmy, że w ten sposób wykluczamy całość – wszystkie podstrony w ramach jednej instancji WordPressa. Jednocześnie musimy się uzbroić w cierpliwość – nie mamy do końca wpływu na to, ile czasu zajmie usunięcie strony z wyników wyszukiwania (zakładając, że strona była już wcześniej zaindeksowana).

Google Search Console a usunięcie witryny z wyników wyszukiwania

Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z Google Search Console. Jednak należy uważnie zastosować się do oficjalnych wskazówek.

Strony muszą pochodzić z witryny, której jesteśmy właścicielami. Możemy tutaj tymczasowo usunąć stronę na okres 6 miesięcy. Kiedy korzystamy z tego narzędzia? Wg Google: kiedy ze strony zostały usunięte treści o charakterze kontrowersyjnym i chcemy, aby wyniki wyszukiwania w Google uwzględniały tę zmianę.

Narzędzie do usuwania nieaktualnych treści przysłuży się nam, gdy strona lub obraz nie są już dostępne w internecie albo zostały zaktualizowane, ale wynikach wyszukiwania Google nadal są widoczne stare treści.

Aby na stałe usunąć treści, Google podaje następujące rozwiązanie:

Wykonaj jedną z tych czynności:
Usuń albo zaktualizuj treści w swojej witrynie i sprawdź, czy serwer WWW zwraca kod stanu HTTP 404 (Nie znaleziono) lub 410 (Brak). Pliki inne niż HTML (np. PDF) należy całkowicie usunąć z serwera.
– Zablokuj dostęp do treści, na przykład ustawiając ochronę hasłem.
– Zaznacz, że strona nie powinna być indeksowana, korzystając z metatagu noindex. Ta metoda jest mniej bezpieczna niż pozostałe.
Do blokowania nie używaj pliku robots.txt.
Jeśli zablokujesz stronę przed trwałym usunięciem treści (krok 1), musisz ją odblokować, a potem zablokować jeszcze raz. Spowoduje to wykluczenie strony z indeksu, jeśli po zablokowaniu została ona ponownie zindeksowana.

Warto dodać, że obszerny przewodnik właściwego korzystania z powyższych opcji został podany na oficjalnej stronie Google. Pamiętajmy, że starsza wersja Google Search Console, zawierała możliwość zgłoszenia swojego adresu do usunięcia. Obecnie w tej formie, narzędzie już nie istnieje.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments