Mapa strony w Yoast SEO

Mapa strony w Yoast SEO

Yoast SEO pozwala na stworzenie własnej mapy witryny. Czym jest mapa strony? Jest to spis wszystkich stron oraz podstron i wpisów na naszej stronie internetowej. Dzięki niej wyszukiwarka wie, ile stron ma do zaindeksowania. Jest to więc swoisty drogowskaz dla Google. Mapa również informuje Google, kiedy każdy post został ostatnio zaktualizowany, co pomaga w pozycjonowaniu.

Opcje włączenia mapy w Yoast SEO znajdziemy w dziale Funkcje stronyInterfejsy API (należy zescrollować stronę w dół, aby znaleźć tę opcję). Dodatkowo można tam podejrzeć mapę witryny. Po rozwinięciu informacji symbolem i, uzyskujemy link do podglądu mapy witryny oraz artykułu objaśniającego jej znaczenie.

Mapa bloga jdm.pl wygląda tak:

Mapa strony bezpośrednio w WordPressie

Od wersji 5.5 WordPressa mapa witryny jest automatycznie generowana i umieszczana pod adresem nazwanaszejstrony.pl/wp-sitemap.xml Jest jednak tutaj pewien haczyk, aby móc modyfikować lub wyłączyć tę mapę, należy znać minimum podstaw programowania.

Wyłączyć tę mapę możemy przy pomocy filtra wp_sitemaps_enabled:

add_filter('wp_sitemaps_enabled', '__return_false');

lub

remove_action( 'init', 'wp_sitemaps_get_server' );

Nie dla wszystkich jest to jednak takie proste. Mapy witryny, która jest generowana przez WordPress, nie może być obsługiwana z poziomu kokpitu. Drugą trudność sprawia właściwe indeksowanie i nieindeksowanie stron. Tu również łatwiej zrobić to poprzez Yoast SEO.

Najważniejszy jest jednak fakt, że mapa wygenerowana przez Yoast SEO nadpisuje mapę generowaną przez WordPressa, więc nie ma obaw, że Google zobaczy dwie różne mapy strony.

Wykluczenie stron z indeksowania

Pod każdym wpisem lub podstroną znajdują się omawiane już opcje Yoast SEO. Wśród nich w dziale Zaawansowane znajdziemy możliwości wykluczenia z indeksowania danej podstrony / wpisu przez wyszukiwarki.

Adres gotowej mapy strony możemy wkleić w Google Search Console, aby przyśpieszyć indeksowanie naszej witryny.

P.S. Pojedyncza mapa witryny XML jest ograniczona do 50 000 adresów URL, więc jeśli nasza witryna zawiera na przykład więcej niż 50 000 postów, będziesz przygotować dwa oddzielne adresy URL postów, skutecznie dodając drugą mapę witryny indeksu. Wtyczka Yoast SEO zrobi to bez problemu, a co ważniejsze ustawi limit na 1000 postów, aby jeszcze szybciej nasza strona została zaindeksowana.


Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments