Gutenberg a Elementor – różnice

Gutenberg a Elementor – różnice

Elementor i Gutenberg to jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań w WordPressie jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych. Czy są równie dobre? Który jest lepszy? Czy są jakieś istotne różnice między edytorem blokowym WordPressa a pluginem tworzonym przez zewnętrzną firmę. Poniżej porównanie Gutenberga oraz Elementora, które odpowiada na kilka podstawowych pytań, jakie często mają początkujący użytkownicy WordPressa.

Gutenberg a Elementor – podstawowe różnice

Elementor to narzędzie do tworzenia stron (czyli builder), które służy do projektowania stron i szablonów w WordPressie przy użyciu modułów i widżetów jako elementów składowych. Elementor działa na zasadzuie wtyczki (pluginu). Musimy go więc pobrać z repozytorium, zainstalować i aktywować, aby móc na nim pracować. Elementor, jak każda inna wtyczka, wymaga od nas regularnej aktualizacji.

Gutenberg jest edytorem blokowym. Dzieli strony na ruchome i edytowalne bloki, dzięki czemu możemy dostosować układ strony. Jest natywny, to znaczy stanowi integralną część WordPressa. Nie musimy nic instalować, ani aktualizować. Edytor blokowy aktualizuje się wraz z zaktualizacją core WordPressa.

Najważniejsze cechy

Gutenberg i Elementor różnią się zasadniczo na poziomie kluczowych cech. Co u jednego z nich może być zaletą, dla kogoś stanowi jednak wadę. Poniżej zgromadziliśmy podstawowe informacje.

Kluczowe cechy Gutenberga:

  • Uniwersalność i integralność z WordPressem,
  • Duże bezpłatne wsparcie od społeczności,
  • Tryb pracy WYSIWYG,
  • Praca na blokach – jednolita dla podstron, widżetów czy wpisów,
  • Bezpłatny.

Kluczowe cechy Elementora:

  • Prostota obsługi,
  • Konieczność instalowania wtyczki,
  • Praca na elementach i szablonach podstron,
  • Bezpłatny w podstawowym zakresie.

Oprócz tego Gutenberg jest kompatybilny ze wszystkim, co zostało stworzone dla WordPressa, bo jest po prostu jego częścią. W przypadku Elementora są znane problemy z konfliktami z niektórymi wtyczkami czy motywami (rzadko, ale jednak istnieje taka możliwość). Za to często Elementor jest polecany dla początkujących i brany pod uwagę, jak ten dla osób, które nie znają nawet podstaw HTML czy CSS.

Warto też zwrócić uwagę na bogatą bibliotekę gotowych szablonów podstron dla Elementora, co dla osób początkujących, może okazać się niezwykle ważne. Gutenberg działa na zasadzie bloków, więc za to lepiej wpasuje się w dowolny motyw WordPressa.

Wsparcie

Gutenberg jest wspierany przez całą społeczność WordPressa, w tym głównych programistów. Dlatego wsparcie jest zawsze dostępne także na forach i grupach dyskusyjnych.

Elementor jest również wspierany przez swoich programistów i, podobnie jak Gutenberg, społeczność użytkowników i programistów. Obydwa są porównywalne pod względem jakości supportu, ale społeczność Gutenberga obejmuje znacznie więcej osób. Zwyczajnie – nie wszyscy użytkownicy WordPressa mieli dostęp do Elementora.

Opłaty i licencje

Gutenberg jest całkowicie bezpłatny. elementor jest darmowy jedynie w podstawowej wersji. Jeżeli chcemy odblokowac jego wszystkie opcje, musimy wykupić Elementora PRO. Raz użyty Elementor PRO wymaga stałego przedłużania licencji, aby zachować wszystkie swoje funkcjonalności. W Gutenbergu ten problem nie istnieje.

Prędkość i SEO

Buildery cieszą się reputacją spowalniających witryny, co z kolei wpływa na SEO. Chociaż w ostatnich czasach Elementor coraz bardziej się poprawia, to jednak Gutenberg, jako natywny builder, nie generujący dodatkowego kodu czy skryptów nadal wygrywa.

Decyzja, co wybrać, jak zawsze pozostawiana jest użytkownikom.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments