Edytor Gutenberg – widgety

Edytor Gutenberg – widgety

Zapraszamy na kolejną część przygód z Gutenbergiem. 😉 W poprzednich artykułach omówiliśmy:

Do dyspozycji w widgetach mamy standardowe elementy, znane użytkownikom do tej pory z opcji umieszczania ich m.in. w sidebarze (bocznym pasku) bloga. Widget to nic innego jak element, za pomocą którego można wyświetlać określone funkcje np. chmurkę tagów czy kalendarz wpisów.

Shortcode

Shortcode pozwala na wstawienie dowolnego „krótkiego kodu” generowanego np. przez niektóre wtyczki. Klasycznym przykładem jest tutaj wtyczka Contact Form 7, która pozwoli na szybkie wstawienie formularza kontaktowego.

Archiwa oraz kalendarz

Funkcje archiwum oraz kalendarz umożliwią wyświetlenie archiwalnych wpisów. Za ostateczny wygląd tych widgetów na podstronie odpowiedzialny będzie motyw, a konkretniej jego CSS. Sam Gutenberg nie dodaje tutaj zbyt wielu dodatkowych opcji. W przypadku bloku Archiwa możemy decydować, czy chcemy poziomą listę, czy rozwijaną oraz czy ukrywamy, czy pokazujemy liczbę wpisów. Rozwijana lista z liczbą wpisów wygląda tak:

W przypadku kalendarza nie mam dodatkowych opcji. Widget wyświetli nam aktualny kalendarz z zaznaczonymi datami publikacji wpisów:

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategorie i chmurka tagów

Kolejnymi przydatnymi elementami są kategorie i chmura tagów. O znaczeniu i rozróżnieniu tych dwóch opcji pisaliśmy już wcześniej. Najważniejsze jest, że swobodnie możemy umieszczać je we wpisach lub podstronach, jeśli uznamy, że będzie to przydatne dla naszych użytkowników.

Nasza chmurka tagów osadzona przez blok wyglądać będzie tak:

AI bezpieczeństwo builder css dla blogerów domeny Elementor Facebook Gutenberg historia newsletter obrazy poczta podstawy seo RODO Spectra ssl webmail wersje WordPressa WooCommerce wtyczki wygląd strony Yoast SEO

Ostatnie komentarze

Chcecie np. w środku wpisu wyświetlić najnowszą dyskusję pod postem? Nic trudnego, teraz zrobicie to dzięki temu blokowi. W klasycznym edytorze ta opcja nie była możliwa. Zarówno w przypadku ostatnich komentarzy, jak i ostatnich wpisów, należy pamiętać, że to element dynamiczny i jego treść będzie się zmieniać. Zyskujemy natomiast kilka opcji ustawień:

Ostatnie wpisy

Podobnie jest w przypadku ostatnich wpisów. Możemy zdecydować o ich liczbie, czy chcemy, aby wyświetlała się treść wpisu oraz w jakiej formie. Oto przykładowe funkcje z panelu bocznego bloku:

Jak w przypadku innych bloków i tutaj radzimy po osadzeniu upewnić się, jaki przybiorą one wygląd w naszym motywie.

Ikony społecznościowe

Zyskaliśmy także możliwość dodania szybkiej ikonki do naszych social mediów. Ich wygląd jest z góry określony, możemy jedynie dodawać je, odejmować lub zmieniać ich kolejność.

Ostatnimi blokami z grupy widgetów, których nie trzeba szerzej tłumaczyć i opisywać są RSS oraz wyszukiwarka. Pierwszy pozwala wyświetlać treści z dowolnych kanałów RSS lub Atom po podaniu adresu URL. Drugi wstawia wyszukiwarkę, która ułatwi pracę użytkownikom-poszukiwaczom. 😉

Należy pamiętać, że liczbę dostępnych widgetów (bloków) możemy rozszerzyć za pomocą wtyczek. Róbmy to jednak rozważnie i korzystajmy wyłącznie z tych, które ewidentnie przydadzą się nam i użytkownikom.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments