Kategorie a tagi w WordPressie

Kategorie a tagi w WordPressie

Korzystacie na swoich stronach z tagów i kategorii? Czy wiecie, jakie są między nimi różnice? Dzisiaj kilka słów o jednej z najpopularniejszej funkcji WordPressa – czyli możliwości porządkowania treści. Kategorie i tagi są używane we wpisach i służą uporządkowania treści (są taksonomami). Ich funkcje są jednak nieco odmienne. Dobrze to widać na przykładzie np. wpisów z tematyki kulinarnej. Przykładowe kategorie to będą np. dania mięsne, dania jarskie itp. , a tagi to pomidory, zioła itp.

Jakie są praktyczne różnice między kategoriami a tagami?

  • kategorie są hierarchiczne – możemy tworzyć kategorie nadrzędne i podrzędne,
  • tagi są równoważne wobec siebie,
  • kategorie mogą mieć dłuższe nazwy, zależnie od potrzeb np. organizacja miejsca pracy,
  • tagi to nazwy maksymalnie jedno-dwu wyrazowe np. projektowanie, copywriting,
  • wpis powinien być przyporządkowany do maksymalnie 3 kategorii,
  • tagów do wpisu można dodać nawet kilkanaście.

Kiedy warto stosować kategorie i tagi?

Kiedy chcemy mieć uporządkowane treści, co ułatwia czytelnikowi dotarcie do poszukiwanego materiału. Ponadto w przypadku rozbudowanych serwisów internetowych, system tagów jest dodatkową nawigacją. Jeżeli zaczynamy naszą przygodę z blogowaniem, warto rozpocząć ją od skategoryzowania wpisów, natomiast tagi można dodawać, kiedy ilość treści będzie już znaczna. Należy pamiętać, ze tagi nie zastępują słów kluczowych, ponadto nie powinny się pokrywać z nazwami kategorii.

Jeżeli nie wiesz, jaką kategorię lub tag wybrać, zastanów się czego i jak szukałbyś jako użytkownik strony? Powinno dać Ci to odpowiedź, jak właściwie uporządkować treści.

2
Komentarze

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PawełGIE Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
GIE
Gość
GIE

Czy tagi maja znaczenie jeśli chodzi o SEO?

Paweł
Admin
Paweł

Tagi, nie są już branę przez Google pod SEO, lecz według mnie warto ich używać nadal, lecz rozsądnie. Nawet dla swoich czytelników. Dzięki nim łatwiej wyszukać treści w obrębie strony.