Kategorie a tagi w WordPressie

Kategorie a tagi w WordPressie

Korzystacie na swoich stronach z tagów i kategorii? Czy wiecie, jakie są między nimi różnice? Dzisiaj kilka słów o jednej z najpopularniejszej funkcji WordPressa – czyli możliwości porządkowania treści. Kategorie i tagi są używane we wpisach i służą uporządkowania treści (są taksonomami). Ich funkcje są jednak nieco odmienne. Dobrze to widać na przykładzie np. wpisów z tematyki kulinarnej. Przykładowe kategorie to będą np. dania mięsne, dania jarskie itp. , a tagi to pomidory, zioła itp.

Jakie są praktyczne różnice między kategoriami a tagami?

  • kategorie są hierarchiczne – możemy tworzyć kategorie nadrzędne i podrzędne,
  • tagi są równoważne wobec siebie,
  • kategorie mogą mieć dłuższe nazwy, zależnie od potrzeb np. organizacja miejsca pracy,
  • tagi to nazwy maksymalnie jedno-dwu wyrazowe np. projektowanie, copywriting,
  • wpis powinien być przyporządkowany do maksymalnie 3 kategorii,
  • tagów do wpisu można dodać nawet kilkanaście.

Kiedy warto stosować kategorie i tagi?

Kiedy chcemy mieć uporządkowane treści, co ułatwia czytelnikowi dotarcie do poszukiwanego materiału. Ponadto w przypadku rozbudowanych serwisów internetowych, system tagów jest dodatkową nawigacją. Jeżeli zaczynamy naszą przygodę z blogowaniem, warto rozpocząć ją od skategoryzowania wpisów, natomiast tagi można dodawać, kiedy ilość treści będzie już znaczna. Należy pamiętać, ze tagi nie zastępują słów kluczowych, ponadto nie powinny się pokrywać z nazwami kategorii.

Jeżeli nie wiesz, jaką kategorię lub tag wybrać, zastanów się czego i jak szukałbyś jako użytkownik strony? Powinno dać Ci to odpowiedź, jak właściwie uporządkować treści.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
GIE
GIE
5 lat temu

Czy tagi maja znaczenie jeśli chodzi o SEO?

Paweł
Admin
Paweł
5 lat temu
Reply to  GIE

Tagi, nie są już branę przez Google pod SEO, lecz według mnie warto ich używać nadal, lecz rozsądnie. Nawet dla swoich czytelników. Dzięki nim łatwiej wyszukać treści w obrębie strony.

Karol VD
Karol VD
1 rok temu

Bardzo fajny wpis, widziałem ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂 

ToTemat
ToTemat
1 rok temu

Dawniej wiele osób korzystało z tego, Obecnie mam wrażenie że kategorie i tagi już są na pograniczu wykorzystania. Większość osób wchodzi na wpisy albo z wyszukiwarki albo wedle najnowszych wpisów strony. Mało kiedy ktoś korzysta z kategorii – bardzo bardzo sporadycznie a już z tagów całkowicie raz na święto. Dla użytkowników to takie tam, dla robota może bardzie pomaga pływać – przynajmniej z moich obserwacji.