Widgety w WordPressie – jak i kiedy używać?

Widgety w WordPressie – jak i kiedy używać?

Widgety to jedna z pierwszych funkcjonalności, jaka była oferowana przez WordPressa. To narzędzie, które umożliwia użytkownikowi naszej strony określone działanie, dzięki wyświetleniu konkretnego elementu. Na przykład wyświetlenie archiwum wpisów pozwala na swobodne przeglądanie zawartości bloga nawet do kilku lat wstecz.

Gdzie stosowane są widgety?

Widgety stosowane są w obszarach, które określone są przez dany motyw. Najczęściej jest to sidebar, czyli pasek boczny, który można wyświetlać na podstronach statycznych oraz blogu strony. Znajdziemy je w sekcji Wygląd naszego wordpressowego kokpitu.

Jednak tak naprawdę obszarów może być znacznie więcej. Poniżej przykład motywu, który pozwala umieszczać widgety w kilku miejsach (np. obok logo, w elemencie header).


Edycja: Powyższy wygląd był aktualny do wersji WordPressa 5.8. Powyżej niej przedstawia się następująco:

Jak używać widgetów?

Widgetów używa się bardzo prosto. Należy złapać wybrany element z grupy Dostępne widgety i przeciągnąć do wybranej strefy po prawej stronie. Nie ma tutaj przycisku aktualizuj, widget sam zostanie zapamiętany w wybranym miejscu. Niekiedy, jeżeli są w nim dodatkowe opcje, ustawiamy je po kliknięciu w strzałkę i rozwinięciu danego widgetu. Wówczas po zmianach, należy kliknąć przycisk Zapisz.

Przykładowe ustawienia widgetu Archiwa:

Od wersji WordPress 5.8 widget Archiwa zmienił wygląd:

Jakie widgety oferuje WordPress?

WordPress natywnie ma kilkanaście widgetów do wyboru. Są to np. archiwum, kalendarz, najnowsze wpisy czy najnowsze komentarze. Jest także widget własny HTML, który umożliwia dodanie kodu w wybranym obszarze.

Opcjonalnie można jednak tę listę rozbudować, gdyż bardzo często razem z wybranym motywem, twórca dodaje własne widgety (lub sugeruje ich instalację). Podobnie dzieje się w przypadku doinstalowywania page-builderów lub niektórych wtyczek (np. do mediów społecznościowych).

Stosując widgety najlepiej wybierać te, które rzeczywiście przydadzą się użytkownikowi naszej witryny, a jednocześnie spowodują interakcję. Należy też pamiętać, że nie zawsze trzeba instalować oferowane przez dany motyw widgety i sprawdzić, które z nich faktycznie będą potrzebne.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments