Edytor Gutenberg – układ strony

Edytor Gutenberg – układ strony

Dziś przedstawimy możliwości układu strony na Gutenbergu. Jest to jeden z najistotniejszych zbiorów możliwości, z których nie wszystkie były w klasycznym edytorze.

Podział strony

Podział strony stosujemy, kiedy chcemy przedzielić tekst na kilka podstron, dodając paginację do strony lub posta. Może to być przydatne, jeśli na przykład piszemy przewodnik i chcemy podzielić stronę na kilka rozdziałów, aby ukazać działanie krok po kroku.

W praktyce – po stronie piszącego:

Dla odbiorcy:

Przyciski

Nie trzeba tej funkcji szeroko omawiać – przyciski służą do wygodnego odsyłania do różnych podstron lub zewnętrznych źródeł. Dzięki temu elementowi szybko i bezproblemowo stworzymy przycisk odpowiedni dla naszych zastosowań.

W prawym menu bloku, otrzymujemy możliwość spersonalizowania wyglądu wraz ze wskazówkami, kiedy kolory mogą nie być odpowiednie:

Pamiętajmy, że finalny wygląd przycisku zależy również od ostylowania naszej strony, więc efekt, który widzimy w edytorze niekoniecznie będzie się pokrywał z rzeczywistością.

Kolumny

Blok kolumn umożliwi nam wstawianie tekstu, multimediów oraz innego rodzaju treści do maksymalnie sześciu kolumn. Stosowane jedna po drugiej kolumny tworzą efekt siatki.

Na początku wybieramy wariant, który najbardziej nam odpowiada:

Wybierzmy dla przykładu drugi layout od lewej. Uzyskamy dwie kolumny, które dowolnie możemy wypełnić elementami. Po stronie edytora, wygląda to tak:

A we wpisie:

Tekst w lewej, węższej kolumnie.

Wyśrodkowany nagłówek H6 w prawej kolumnie.

Grupa

Grupa to blok, który po prostu grupuje w jedno inne rodzaje bloków. Wystarczy zaznaczyć wybrane bloki myszką, a następnie połączyć je razem.

Uzyskamy dzięki temu możliwość zarządzania tłem oraz kolorem fontu w obrębie grupy.

Tekst w obrębie grupy.

Media i tekst

Jak nazwa wskazuje, dzięki temu elementowi możemy ułożyć obok siebie np. zdjęcie oraz tekst. W górnym menu elementu dostępne jest ponadto różnorakie środkowanie:

Więcej

Element więcej znany jest starszym użytkownikom z klasycznego edytora. Umożliwia podział wpisu na część wyświetlaną od razu oraz część dostępną po kliknięciu czytaj dalej / więcej. Nowa wersja umożliwia wpisanie własnego tekstu w miejscu czytaj dalej oraz zdecydowaniu o ewentualnym ukryciu zajawki przy przeglądaniu podstrony z pełną treścią.

Separator

Pozwala oddzielić dwa bloki linią. Do wyboru mamy m.in. linię długą, w kropki itp. Ponadto możemy wybrać jej kolor. Poniżej długa, czerwona linia:


Odstęp

Pozwala na dodanie do strony czy wpisu nieco światła poprzez dodanie odstępu, którego wysokość określamy w pikselach w bocznym menu bloku. Po stronie edytora będziemy widzieć go, jako szary prostokąt.

Jeśli jeszcze nie przeczytaliście naszych poprzednich wpisów o Gutenbergu, serdecznie zapraszamy. Omówiliśmy już podstawowe bloki oraz formatowanie. Miłej lektury.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments