Czy można na WordPressie mieć dwa buildery?

Czy można na WordPressie mieć dwa buildery?

Czasami pojawia się pytanie, czy na WordPressie można korzystać z dwóch builderów jednocześnie. Zasadniczo technicznie jest to możliwe, zwłaszcza, że od WordPressa 5.0 pojawił się edytor blokowy Gutenberg, którego używamy jako buildera do podstron. Dołączając np. Elementora, a zostawiając Gutenberga do edycji wpisów używamy dwóch różnych builderów jednocześnie.

Istotne jest, aby we wszystkim zachować spójność i sens działania. Jeżeli używamy Elementora do budowy podstron, nie ma sensu budować innych na WP Bakery. Niektóre motywy mogą sugerować, że są przystosowane do różnych builderów, ale najlepiej wtedy skupić się na jednym, a nie instalować wszystkie, jakie tylko mamy możliwość. Zmniejsza to wydajność naszej strony, a od wewnątrz spowoduje jedynie niepotrzebny chaos.

Który builder wybrać

Natywny dla WordPressa jest builder Gutenberg, którego bloki możemy poszerzyć o dodatkowe, dzięki wtyczkom (np. Spectra). Dużo osób wskazuje też na lepszą wydajność, spójny kod i brak zbędnego przeładowania. Inni uważają jednak, że Gutenberg jest nieintuicyjny i chętniej sięgają np. po Elementora. Niektóre płatne motywy mogą również używać określonych builderów, jako tych podstawowych. Wówczas nie mamy wyjścia – jeżeli nie chcemy rezygnować z danego motywu, musimy posłużyć się takim zestawem wtyczek, jaki wymusza na nas autor.

Dlatego decyzja, na który builder się decydujemy powinna być zawsze poparta naszym doświadczeniem, researchem oraz wymaganiami motywu. Na pewno naszą czujność powinny wzbudzić motywy, które wymagają dwóch lub nawet więcej komercyjnych builderów, nie licząc się z konsekwencjami dla całej strony.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments