WordPress 5.0 – co nowego?

WordPress 5.0 – co nowego?

Nowa wersja WordPress została właśnie wydana. Zgodnie z tradycją wersja 5.0 została nazwana „Bebo” w hołdzie pionierskiemu kubańskiemu muzykowi jazzowemu Bebo Valdés.

Jest to jedna z większych aktualizacji, z którymi mieliśmy do czynienia w 2018 roku. Aktualizacja przynosi nam różne mniejsze usprawnienia oraz kilka dużych zmian. 

Nowa aktualizacja nie jest wykonywana automatycznie i aby zaktualizować stronę  będziesz musiał to wykonać samodzielnie z poziomu kokpitu strony.

Pamiętaj: aby wykonać kopię całej strony przed wykonaniem aktualizacji. W przypadku naszych klientów wystarczy jak zrobicie snapshota strony z poziomu panelu klienta – Jak zrobić snapshota?

Więcej o procesie aktualizacji dowiesz się na dole wpisu.

Nowy edytor oparty na blokach – Gutenberg

Nowa wersja wprowadza dla wszystkich nowy edytor o nazwie kodowej „Gutenberg”. Jest to edytor blokowy, który zastępuje poprzedni klasyczny. 
Edytor blokowy pozwala użytkownikom na bardziej skomplikowane układy treści, dzięki jego elastyczności są one  jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie dla czytelników.

Stary edytor tekstów był prostym narzędziem, który sprowadzał się do jednego pola tekstowego. Jego możliwości można było rozszerzać przez wtyczki Shortcode. Lecz brakowało spójnego systemu do tworzenia treści i rozszerzania jego możliwości. To właśnie wprowadza nowy edytor, gdyż teraz każdy element jest blokiem który można dowolnie umieszczać w treści.

Przykłady wtyczek, które umożliwią rozszerzenie możliwości nowego edytora:

A jak z kompatybilnością starych treści w nowym edytorze ? 

Wszystkie stare treści, które były tworzone w starym edytorze nadal będzie można edytować w Gutenbergu. A jeżeli chcesz zmienić układ wpisu, autorzy dodali możliwość konwertowania treści na nowe bloki.

Konwertowanie starych wpisów do nowego edytora

Martwić w tym wszystkim może spadek wydajności, który spowodował nowy edytor. 

Jeżeli nie chcesz lub jesteś gotowy korzystać z nowego edytora, możesz w prosty sposób przywrócić klasyczny edytor – Jak wyłączyć nowy edytor (Gutenberg)

Twenty Nineteen – nowy domyślny motyw 

Otrzymaliśmy również nowy minimalistyczny motyw. Który teraz jest domyślnym motywem w najnowszej wersji WordPress.

Szablon jest w pełni kompatybilny do działania z nowy edytorem. Dlatego będzie on najlepszym miejsce do poeksperymentowania z nowym edytorem, aby go przetestować i zacząć tworzyć wpisy z jego użyciem

Jak wykonać aktualizację ?

Aktualizacja ta nie wykona się automatycznie, jak inne wydania z tej samej gałęzi np. 4.9 do 4.9.1 Aby wykonać aktualizację konieczne jest wykonanie jej samodzielnie z poziomu kokpitu strony.

Jak w przypadku każdej dużej aktualizacji najlepiej przygotować się do aktualizacji tworząc kopię strony (Jak wykonać Snapshot). Pozwoli Ci szybko powrócić do wersji strony przed aktualizację. 

My zdecydowanie polecamy wykonywanie aktualizacji na środowisku testowym. Szczególnie dla stron które posiadają niestandardowe rozwiązania na stronie lub prowadzisz sklep/stronę przy której nie możesz ryzykować, że coś pójdzie nie tak. Po wykonaniu testów na takim środowisku, będzie można ze spokojem wykonać aktualizację na Swojej stronie.

Każdy klient naszego hostingu, ma możliwość postawienia bezpłatnie kopii strony w celach testowych i rozwojowych. Wystarczy jeśli zgłosi ten fakt na bok@jdm.pl

A co Wy myślicie o nowej wersji WordPress ?
Podoba Wam się ? A może mieliście jakieś problemy?

Źródło: WordPress.org

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Powerrubber.com
Powerrubber.com
5 lat temu

A jak aktualizacja wplywa na WooCommerce?