Wybór nowego motywu w WordPressie

Wybór nowego motywu w WordPressie

Wybór nowego motywu w WordPressie i jego późniejsza zamiana może być prostym procesem, ale wszystko zależy od kilku istotnych informacji. Opisywaliśmy już na łamach bloga JDM.pl przygotowanie się do zmiany motywu w WordPressie, a teraz kilka słów o samym wyborze nowego motywu. Na co warto zwrócić uwagę?

1. Wybór nowego motywu a poprzednia strona

Po pierwsze sprawdźmy w jakim stanie jest strona, na której ma się odbywać proces. Ustalmy:

  • czy wszystko jest aktualne (wtyczki, pluginy, core WordPressa),
  • jeżeli zmieniamy motyw z przyczyn nierozwijania już poprzedniego – z jakiego czasu pochodzi ostatnia wersja obecnego motywu (czyli kiedy była ostatnia aktualizacja),
  • jakiej wersji PHP używa nasza strona (a jakiej wymaga nowy motyw).

2. Ważne elementy nowego motywu – sprawdźmy:

  • czy na pewno ma funkcje, na jakich nam zależało zmieniając motyw,
  • kiedy była ostatnia aktualizacja (czy jest aktualny),
  • jakie ma opinie,
  • czy ma dokładną dokumentację (można wyszukać w Google).

3. Builder w nowym motywie

Jeżeli nasza obecna strona używa dodatkowego buildera (np. Elementor, WP Bakery), zwróćmy uwagę czy jest on kompatybilny z nowym motywem. Jeżeli przy okazji zmiany chcemy pozbyć się starego buildera, doliczmy odpowiedni czas na ręczne przerzucenie treści i układów. Zmiany builderów potrafią być czasochłonne i nie da się ich w pełni zautomatyzować.

4. Wtyczki

Zobaczmy, czy nowy motyw wspiera pluginy, które są dla nas kluczowe np. WPML. Czy może istnieje konieczność instalacji zbyt dużej ilości dodatków (np. ciężkiego Slider Revolution). Najlepiej się o tym przekonamy czytając dokumentację motywu, ale też patrząc na opinie innych użytkowników.

Podsumowanie

Wybór nowego motywu w WordPressie powinien odbywać się wówczas, kiedy jesteśmy już pewni, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Niekiedy może zostać wymuszony przez sytuację zewnętrzną – np. dotychczasowy motyw nie jest dalej rozwijany. Najmniej kłopotu ze zmianą motywu mają strony, które są w budowie – z reguły nie są jeszcze wypełnione treścią ani nowymi funkcjonalnościami. Płynna zmiana motywu często występuje też w witrynach, gdzie zostawiony został ten sam builder, a aktualizacje przeprowadzane są nie bieżąco. Wówczas często wystarczy tylko podstawowa konfiguracja ustawień.

Jednak w większości przypadków może okazać się, że część treści i funkcjonalności musimy dostosować na nowo. Nawet jeżeli nie w aspekcie poprawnego działania, to w kwestii wyświetlania się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Osobną kwestią jest wgrywanie motywu na strony przestarzałe, które do tej pory funkcjonowały np, na niewspieranym PHP, wtyczkach, które już dawno nie są dostępne w repozytorium WordPressa itp. Wówczas można nawet rozważyć postawienie strony na nowo, co może okazać się zdecydowanie mniej pracochłonnym procesem.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments