WordPress 6.4 – co nowego

WordPress 6.4 – co nowego

Niedawno ukazał się WordPress 6.4. Jest to trzecie główne wydanie w 2023 roku. Zawiera ono istotne nowe funkcje, poprawki błędów i zmiany usprawniające sposób tworzenia strony internetowej oraz zarządzania nią. Czy należy bać się tej aktualizacji? Absolutnie nie. W tym artykule pokażemy, co nowego pokazało się w WordPressie 6.4 i jak z tego skorzystać.

WordPress 6.4 to Shirley – nazwany na cześć kultowej artystki jazzowej Shirley Horn. Jak przeczytamy na oficjalnej stronie WordPressa: jej charakterystyczny głos i niezwykłe połączenie z fortepianem uczyniły ją jedną z czołowych muzyków jazzowych swojego pokolenia. Podróż Horn ze sceny jazzowej w Waszyngtonie na scenę międzynarodową jest świadectwem jej poświęcenia i wytrwałości. Jej wpływ sięgał daleko poza granice tradycyjnego jazzu, przekraczając granice i inspirując publiczność na całym świecie.

Czy aktualizacja do WordPress 6.4 nastąpi automatycznie

Jeżeli nie mamy ustawionych automatycznych aktualizacji wersji WordPressa, a aktualizacje dla wersji utrzymaniowych i poprawiających bezpieczeństwo, musimy zaktualizować WordPressa sami. Rekomendujemy właśnie takie działanie, aby mieć wszystko pod kontrolą.

Jeżeli chcemy sprawdzić, jaki typ aktualizacji mamy ustawiony przechodzimy do Kokpit > Aktualizacje. Następnie zalecamy kliknięcie w link „Przełącz automatyczne aktualizacje tylko dla wersji utrzymaniowych i poprawiających bezpieczeństwo”.

Nowy domyślny motyw

WordPress 6.4 pojawił się z nowym domyślnym motywem o nazwie Twenty Twenty-Four. Jest to uniwersalny motyw, który możemy łatwo spersonalizować pod własne potrzeby. Motyw jest oczywiście dostępny także w repozytorium do pobrania, a tak piszą o nim jego twórcy:

Twenty Twenty-Four zaprojektowano tak, aby był elastyczny, wszechstronny i można go było zastosować na każdej stronie internetowej. Kolekcja szablonów i wzorów dostosowanych do różnych potrzeb, takich jak prezentacja firmy, blogowanie i pisanie lub prezentacja prac. Wystarczy kilka zmian w kolorze i typografii, a otwierają się liczne możliwości. Twenty Twenty-Four zawiera różne style i projekty całych stron, które pomagają przyspieszyć proces tworzenia witryny, jest w pełni kompatybilny z edytorem blokowym i wykorzystuje nowe narzędzia do projektowania wprowadzone w WordPress 6.4.

Strony załączników domyślnie wyłączone

Wcześniej WordPress tworzył domyślnie strony dla załączników przesłanych do biblioteki mediów.

Na tej stronie pokazywany był jedynie załącznik (na przykład zdjęcie czy plik dźwiękowy itp.) oraz jego opis. Nie było to rozwiązanie korzystne dla SEO, więc użytkownicy najczęściej decydowali się sami wyłączać tworzenie stron załączników np. dzięki wtyczkom takim, jak Yoast SEO.

W WordPress 6.4 strony załączników będą domyślnie wyłączone dla wszystkich nowych witryn. Należy jednak pamiętać, że jeśli mamy już istniejącą stronę internetową na WordPressie to będzie ona funkcjonować jak do tej pory. Aktualizacja nic nie zmieni w tym wypadku.

Wygodny Lightbox

Popularnym sposobem wyświetlania powiększenia obrazów jest pokazanie ich w wyskakującym okienku typu Lightbox. Dzięki temu oglądający nie ma potrzeby opuszczenia strony, aby przyjrzeć się powiększonemu obrazkowi.

WordPress 6.4 umożliwia teraz użytkownikom włączanie wyskakujących okienek Lightbox dla obrazów we wpisach i stronach. Nie ma już konieczności instalowania dodatkowych wtyczek. Funkcję włączymy w ustawieniach bloku obrazek.

Należy zauważyć, że funkcja typu Lightbox jest dopiero rozwijana i jeżeli mamy galerię obrazów, musimy ręcznie ustawić ją dla każdego zdjęcia. Może okazać się, że jeżeli do tej pory korzystaliśmy z pluginu, będzie to dla nas dużo wygodniejsze do momentu, aż w kolejnych wersjach WordPressa doczekamy się usprawnienia tego elementu.

Ulepszenia widoku palety poleceń

Paleta poleceń została wprowadzona w WordPress 6.3. Pozwoliło to użytkownikom na szybkie wpisywanie poleceń za pomocą skrótu klawiaturowego CTRL+K. WordPress 6.4 wprowadza kilka ulepszeń narzędzia i nowe skróty klawiaturowe. Po pierwsze, wprowadzono subtelną aktualizację projektu, która powoduje, że tekst elementu jest nieco ciemniejszy, aby zwiększyć kontrast.

Po drugie wprowadzono nowe polecenia i akcje umożliwiające pracę z blokami. Obejmuje to polecenia duplikowania, przekształcania, usuwania i wstawiania. Można także wybrać wiele bloków i przekształcić je za pomocą palety poleceń. Warto to przetestować samodzielnie.

Zmiany w blokach Gutenberga

WordPress 6.4 wprowadził też usprawnienia w edytorze blokowym. Warto wspomnieć tu m.in. o ulepszonym pasku narzędzi dla bloków nadrzędnych/podrzędnych. Aktualnie WordPress 6.4 automatycznie dołącza podrzędny pasek narzędzi do rodzica i zapewnia wygodę podczas poruszania się po wewnętrznych blokach.

Oprócz tego umożliwiono dodanie tła dla bloku grupowego. Jest to o tyle istotne, że grupowanie bloków to najprostszy sposób tworzenia różnych sekcji układu w edytorze wpisów, stron lub pełnej witryny, jeśli korzystamy z Gutenberga. Do tej pory nie było możliwości dodania obrazu tła do bloku za pomocą edytora bloków – aktualnie się to zmieniło.

Block Hooks

Na koniec warto wspomnieć, że dla deweloperów WordPress 6.4 wprowadza Block Hooks. Ta funkcja pozwala na automatyczne wstawianie dynamicznych bloków w określone lokalizacje treści.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adwokat OPole
Adwokat OPole
4 miesięcy temu

Niech się wordpres dalej tak ładnie rozwija! Dzięki niemu tacy jak ja mogą sami budować strony