Tagi i kategorie w menu w WordPressie

Tagi i kategorie w menu w WordPressie

Tagi i kategorie w menu w WordPressie chociaż mogą być bez przeszkód dodawane, nie zawsze są używane. A często stanowią istotne elementy nawigacyjne. Kiedy myślimy o menu strony internetowej, często zapominamy, że jej składnikami nie muszą być konieczne podstrony typu o mnie czy kontakt. Podlinkować możemy także tagi czy kategorie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, kiedy mamy bardziej skomplikowaną strukturę wpisów i chcemy przenieść czytelnika od razu do danego działu.

Czy lepiej dodać tag czy kategorię do menu strony

To, jaki element chcemy dodać, zależy od tego, gdzie chcemy skierować użytkownika. W przypadku rozbudowanych serwisów internetowych, system tagów jest dodatkową nawigacją, gdyż łączy treści z różnych kategorii. Należy pamiętać, że tagi są wobec siebie równoległe, a kategorie hierarchiczne.

Na przykład mając wpisy dotyczące psów, kategoriami mogą być psy stróżujące, psy myśliwskie, które dalej podzielimy wg ras. Natomiast tagami mogą być psy małe, psy średnie – skupiające wpisy o rasach, które pasują do tych wytycznych.

Zależnie od tego, jakie grupy wpisów chcemy wyróżnić możemy podlinkować do menu kategorie, tworząc układ np.

  • psy myśliwskie [kategoria]
    • jamniki [podkategoria]

albo tagi:

  • psy wg wielkości [nazwa pustego elementu]
    • psy małe [tag]
    • psy średnie [tag]

Możemy także dodać jedno i drugie. Tagi i kategorie w menu w WordPressie pomogą nam zdecydowanie pokierować użytkownika w dobrą stronę, a tym samym przedłużą jego sesję (byt) w naszym serwisie internetowym.

Jak dodać kategorię lub tag do menu w WordPressie

Wchodzimy w dział Wygląd -> Menu i tutaj należy zwrócić uwagę, że tagi są domyślnie ukryte. Możemy je uwidocznić, klikając w prawym górnym rogu Opcje ekranu i odhaczając z listy. Jeśli po dodaniu wybranych elementów uznamy, że widok menu przestał być dla nas czytelny, bez obaw możemy na nowo schować wybrane opcje.

Mając już ujawnione potrzebne elementy, dodajemy te, które chcemy z listy po lewej stronie. Zapisujemy zmiany i gotowe! Jeśli nie widzimy, którejśc kategorii lub tagu w spisie, sprawdźmy czy jesteśmy w zakładce Zobacz wszystko czy w Najczęściej używane.

Kiedy w praktyce warto dodawać tagi lub kategorie

Tagi i kategorie w menu w WordPressie dodajemy wówczas, kiedy wyraźnie chcemy skierować czytelnika do jednego z tych elementów już z poziomu menu strony. W innej sytuacji nie musimy tego robić. Zależnie od ustawień motywu, dodane kategorie lub tagi wyświetlą się np. pod tytułem wpisu blogowego lub w pasku bocznym, dzięki widgetom (np. pod postacią chmury tagów).

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments