Menu w WordPressie – dodatkowe funkcje

Menu w WordPressie – dodatkowe funkcje

Do tej pory pisaliśmy o menu w WordPressie głównie w kontekście linkowania. Trzeba jednak zauważyć, że wielu użytkowników nie zna zaawansowanych funkcji tej podstawowej nawigacji. Przede wszystkim warto podkreślić, że aby je uaktywnić nie potrzebujemy żadnej wtyczki, a są one niezwykle przydatne.

Odkrywamy funkcje zaawansowane

Po zalogowaniu do kokpitu WordPressa, przechodzimy do działu Wygląd > Menu i następnie w prawym górnym rogu klikamy napis Opcje ekranu.

Dzięki temu zobaczymy dodatkowe funkcje, które na co dzień są ukryte. Odhaczmy wszystkie po kolei, które należą do działu Pokaż zaawansowane właściwości menu.

Wszystkie te funkcje zobaczymy po rozwinięciu zawartości naszego menu:

Zobaczmy, co wobec tego możemy ustawić dodatkowo.

Atrybut „Tytuł”

Umożliwia podanie dodatkowych informacji o łączu w menu czy zachęcenie do działania. Od strony użytkownika często pojawia się jako podpowiedź, gdy kursor przesuwa się nad łączem. Na przykład może to wyglądać tak:

Otwórz odnośnik w nowej zakładce

Ileż to razy chcielibyśmy, aby link prowadzący do zewnętrznych serwisów otwierał się w innej zakładce. To najprostszy sposób, aby to uzyskać.

Klasy CSS

Możemy nadać pojedynczemu odnośnikowi osobną klasę w menu, dzięki czemu dopisując odpowiedni fragment kodu CSS łatwo go wyróżnimy. To opcja dla tych, którzy mają nawet podstawową wiedzę z zakresu CSS. Oczywiście, jeżeli nie chcemy nic zmieniać, możemy zostawić to okienko puste. Wygląd menu dostosuje się do naszego motywu.

Relacje XFN

Jeżeli odnośnik prowadzi do zewnętrznej strony, możemy określić relację z nią lub osobą, która się pod nią ukrywa np.

<a href="https://cmo.im" rel="friend">

Więcej o idei XFN można przeczytać na stronie projektu. W praktyce możemy wykorzystać to pole, aby ustawić dla wybranych linków nofollow. Jest to obecnie najpopularniejsze zastosowanie.

Opis

Opis to ostatnia zaawansowana opcja. Należy zwrócić jednak uwagę, że tekst, który tam wpiszemy wyświetli się jedynie, kiedy nasz motyw posiada taką opcję.

Znaliście opcje zaawansowane menu w WordPressie? A może były one za bardzo ukryte?

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments