Widgety blokowe

Widgety blokowe

WordPress 5.8 przyniósł rewolucyjne zmiany w widgetach. Z ogólnie znanego widoku, zmienił układ na blokowy. W zamyśle ma to ujednolicić funkcjonalności w obrębie całego WordPressa. Ponadto argumentowano to tym, że widgety dostaną dodatkowe opcje – np. prostsze dodawanie przycisku (zobaczcie poprzednie rozwiązanie). W praktyce wywołał spore zamieszanie, gdyż nie każdemu spodobał się nowy sposób korzystania z widgetów, a także nie wszystkie motywy oraz wtyczki zdążyły wprowadzić aktualizacje.

Jak wyłączyć widgety blokowe?

Jeżeli nie chcemy nowego wyglądu widgetów, możemy rozwiązać to na dwa sposoby. Pierwszym jest dodanie fragmentu kodu do pliku functions.php – koniecznie w motywie potomnym.

remove_theme_support( 'widgets-block-editor' )

Fragment wyglądałby tak:

function example_theme_support() {
remove_theme_support( 'widgets-block-editor' );
}
add_action( 'after_setup_theme', 'example_theme_support' );

Lub dodanie filtra:

add_filter( 'use_widgets_block_editor', '__return_false' );

Jeśli jednak nie chcemy tego robić w ten sposób, możemy skorzystać wtyczki Classic Widget. Jest to rozwiązanie podobne do tego stosowanego w przypadku niechcianego Gutenberga.

Pamiętaj, aby zaktualizować

Kolejną zmianą, która zaszła w widgetach, jest konieczność aktualizacji (zapisywania) zmian, które wykonujemy na blokach. Do tej pory po przeciągnięciu widgetu w odpowiednie miejsce (np. sidebar czy footer), efekt widoczny był od razu (niekiedy wystarczyło kliknąć przy konkretnym widgecie Gotowe). Jest to dobra opcja dla tych, którzy robią coś pospiesznie. 😉

A Wy które widgety woleliście? W nowym czy w starym wydaniu?

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments