Szybka blokada spamu w komentarzach

Szybka blokada spamu w komentarzach

Walczysz bezskutecznie ze spamem w komentarzach? Chcesz nadal używać natywnego systemu komentowania i nie instalować wtyczek typu Disqus? Dziś podpowiemy, jak rozwiązać problem spamu za pomocą dwóch ciekawych wtyczek – Akismet oraz Antispam Bee.

Akismet

Pierwszą z nich znają wszyscy, którzy chociaż raz samodzielnie instalowali WordPressa. Akismet stworzony przez Automattic dodawany jest do każdej instalacji i potrafi m.in.
– automatycznie sprawdzić komentarze, które wyglądają jak spam,
– nadać komentarzowi historię statusu, dzięki czemu można łatwo zobaczyć, które komentarze zostały złapane lub wyczyszczone przez Akismet, a które przez moderatora,
– wyświetlić adresy URL w treści komentarza, dzięki czemu odsłania fałszywe linki,
– od razu odrzucać spam, oszczędzając miejsce.
Aby Akismet zaczął działać poprawnie wymaga rejestracji. Minusem może być cena wtyczki. Za wersję dla komercyjnych stron zapłacimy od 10$ do 40$ rocznie.

Antispam Bee

Antispam Bee jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Działa od razu po zainstalowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że będzie działać jedynie z natywnymi komentarzami WordPressa i nie będzie działać z formularzem kontaktowym (rekomendujemy użycie Recaptcha).

Wśród rozlicznych funkcji znalazły się:
– branie pod uwagę czasu komentowania,
– zezwalanie na komentarze tylko w określonym języku,
– blokowanie komentatorów z określonych krajów,
– traktowanie linków BBCode jako spam,
– sprawdzanie poprawności adresu IP komentujących.

Po zainstalowaniu wystarczy wejść w prosty panel Settings i wybrać opcje, które nas interesują. Można tam na przykład ustawić automatyczne usuwanie komentarzy po określonej liczbie dni.

Różnica w działaniu

Obie wtyczki skutecznie wykrywają spam, ale istnieje zasadnicza różnica w sposobie ich działania. Akismet działa poprzez filtrowanie wszystkich przychodzących komentarzy przez swoje serwery, co oznacza przesyłanie danych tam i z powrotem między Twoim serwerem internetowym a używanym przez Akismet. Antispam Bee działa za to lokalnie. Przewaga tego drugiego rozwiązania polega na mniejszej ingerencji w dane (RODO) oraz szybkości. Z drugiej strony często większym zaufaniem użytkowników cieszą się flagowe rozwiązania firmy Automattic.

Niezależnie, na który z filtrów antyspamowych się zdecydujesz, skutecznie zwalczy on problem z niechcianymi komentarzami. A Ty co wybierasz?

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Jaworowicz
Jakub Jaworowicz
2 lat temu

Do niedawna używałem Anti-spam, który był mega skuteczny jak na prostotę działania, ale niestety autor wtyczkę porzucił i zmieniła się ona w shareware z masą reklam i ogólnie kombajn bezpieczeństwa nienadajacy się do niczego… a to wszystko bez ostrzeżenia. Zmienilem na AntiSpam Bee + Cludflare, który skutecznie ze spamem sobie radzi, lecz niestety bardziej obciąża stronę.