Zabezpiecz swoją stronę przed botami

Zabezpiecz swoją stronę przed botami

Dziś opiszemy Wam, jak zabezpieczyć swoją stronę przed spamem wysyłanym przez boty. Jednym z najpopularniejszych narzędzi jest reCAPTCHA, stosowana m.in. w formularzach rejestracyjnych oraz kontaktowych. Weryfikuje ona użytkownika, dzięki czemu umożliwia sprawdzenie czy jest on człowiekiem, czy botem.

ReCAPTCHA nie wpływa negatywnie na działanie strony, a wręcz przeciwnie. Osoby, które obawiają się, że zniechęci użytkowników do interakcji, powinni najpierw sprawdzić szerokie możliwości tego typu zabezpieczeń. Obecnie nie trzeba zmuszać do wyboru np. określonych obrazków, można skorzystać z innych rozwiązań jak np. reCAPTCHA v3 (w dalszej części artykułu powiem o tym).

Konfiguracja reCaptcha na przykładzie Contact Form 7

Jednym z najpopularniejszych formularzy stosowanych w WordPressie jest ten oparty o wtyczkę Contact Form 7. Dlatego na jej przykładzie pokażemy, jak prosta jest integracja z reCAPTCHĄ. Nie trzeba instalować żadnych dodatkowych pluginów, gdyż twórcy CF7 zadbali o wygodną integrację.

Pamiętajcie, że samo generowanie kluczy odbywa się analogicznie dla innych wtyczek.

Aby rozpocząć wybieramy Formularze > integracje, a następnie klikamy Setup Integration.

W tym miejscu ukażą nam się dwa pola, w które należy wpisać klucze. Są one alfanumeryczne i wygenerujemy je przechodząc do usługi Google.

Generowanie kluczy reCAPTCHA

Po zalogowaniu na stronę usługi Google, zobaczymy prosty formularz do wypełnienia. Etykieta to nazwa, którą ustalamy dowolnie sami. Pomoże nam ona zidentyfikować usługę. Może to być np. nazwa naszej strony internetowej.

Następnie wybieramy typ reCAPTCHA. Jaka jest różnica?

ReCAPTCHA v3 nie wymaga interakcji użytkownika. ReCAPTCHA v2 opiera się o zaznaczenie okienka „nie jestem robotem”.

Po wypełnieniu otrzymujemy podgląd kluczy:

Teraz wystarczy je skopiować i wprowadzić do właściwych okienek Contact Form 7. Po zakończeniu i zapisaniu, powinniśmy otrzymać następujący widok.

Gotowe! Nasza formularz kontaktowy jest już zabezpieczony przed spamem. Jeśli nie korzystacie z Contact Form 7, lub chcecie, gdzie indziej użyć reCAPTCHA, możecie skorzystać z wtyczek:

Jeżeli ktoś jeszcze nie korzysta z reCAPTCHA, gorąco zachęcamy do instalacji!

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vini
Vini
4 lat temu

Którą recaptche polecacie w wersji 2 czy 3? Na czym dokładnie polega mechanizm działania recaptcha 3 skoro nie wymaga ona interakcji z użytkownikiem?

Rita Krawczyk
Rita Krawczyk
3 lat temu

Czy można to też podpiąć do komentarzy? Mam tam dużo spamu.