Strony nadrzędne i podrzędne w WordPressie

Strony nadrzędne i podrzędne w WordPressie

Strony nadrzędne i podrzędne w WordPressie są niezwykle przydatne, gdy chodzi o organizację treści na stronie internetowej. Pozwalają one na hierarchiczne uporządkowanie podstron, dzięki czemu struktura naszej witryny jest bardziej czytelna dla wyszukiwarek. Ponadto taki układ ułatwia nawigację użytkownikom, zwłaszcza w przypadku rozbudowanych serwisów internetowych. Dzisiaj omawiamy, jak tworzyć strony nadrzędne (zwane też stronami matkami) i podrzędne (strony dzieci) oraz jak umieszczać je w menu naszej witryny.

Różnica pomiędzy stronami nadrzędnymi i podrzędnymi

W przeciwieństwie do wpisów blogowych, strony mają swoją hierarchię. Możemy z niej korzystać, ale nie jest to obowiązkowe. Strony nadrzędne w WordPressie są jakby głównymi podstronami, które znajdują się na najwyższym poziomie hierarchii – możemy do nich zaliczyć strony, które np. odpowiadają za główne elementy jak oferta. Strony podrzędne mogą również mieć swoje własne stojące niżej w hierarchii podstrony, tworząc tym samym jeszcze głębsze poziomy. Nie ma limitu dążenia w głąb, ale warto zachować tu zdrowy rozsądek.

Tworzenie stron nadrzędnych i podrzędnych w WordPressie

Aby ustalić hierarchię stron na początku dodajemy nową stronę w kokpicie lub edytujemy już istniejącą. Na bocznym pasku po prawej stronie, w dziale Atrybuty strony wybieramy element nadrzędny – stworzy on stronę matkę, inaczej mówiąc stronę nadrzędną wobec tej, którą edytujemy.

Jeśli jednak ten element pozostawimy pusty, jak tutaj:

wówczas nasza będzie stroną nadrzędną – czyli w tym wypadku najwyżej stojącą w hierarchii.

Adres podstrony a jej struktura

Co bardzo ważne strony podrzędne będzie widać także w adresie czyli slugu (ciągu znaków, który znajdziemy po ukośniku w adresie URL podstrony):

https://adresstrony.com/strona-nadrzędna/strona-podrzędna/

W przypadku strony z naszego przykładu powyżej bedzie wyglądać tak:

https://jdm.pl/blog/pytania-i-odpowiedzi/certyfikaty-ssl/

Niektórzy rezygnują z hierarchizacji stron, aby skrócić docelowe adresy (można też to zrobić za pomocą wtyczki, ale nie polecamy tego rozwiązania).

Wyświetlanie stron nadrzędnych i podrzędnych w menu nawigacyjnym

Strukturę stron łatwo odzwierciedlić w menu nawigacyjnym WordPressa. Szerzej omawialiśmy to w artykule o tworzeniu rozwijanego menu. Na poniższym obrazku widać strukturę, która zawiera strony główne oraz elementy podrzędne.

Jak widać elementy można dowolnie przesuwać, więc struktura naszych podstron nie musi mieć odzwierciedlenia w menu, ale może i dla czytelności powinna.

Podsumowując – warto przemyśleć naszą strukturę, uwzgledniając zalecenia dla SEO, ale także zwracając uwagi na slugi. Najważniejsza jednak jest czytelność dla użytkownika, pod którego tę hierarchiczność tworzymy.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments