Tworzenie wpisów w Gutenbergu

Tworzenie wpisów w Gutenbergu

Tworzenie wpisów w Gutenbergu różni się zasadniczo od Edytora Klasycznego większą elastycznością. W przypadku rozpoczęcia przygody z edytorem blokowym musimy skupić się na dwóch zasadniczych kwestiach:

  • dodać tytuł wpisu / podstrony,
  • a następnie dodać kolejne bloki.

Bloki dodajemy za pomocą czarnego kwadratu po prawej stronie. Każdy nowy akapit może być innym blokiem. Bloki można wygodnie przesuwać w górę lub w dół, dzięki czemu szybko zmienimy kolejność dodanych elementów.

Różnicą przy tworzeniu wpisów w Gutenbergu jest także brak specyficznego menu narzędziowego, do którego wiele użytkowników było przyzwyczajonych. W przypadku bloków, każdy element ma dwa rodzaje menu – górny pasek narzędziowy oraz boczne opcje bloku.

To, co znajduje się w każdym z nich zależy od bloku, z jakim mamy do czynienia. Dodatkowo kolejne wersje WordPressa z reguły rozwijają niektóre bloki o następne opcje i możliwości. Może więc się okazać, że to, co widzimy dzisiaj, zmieni się zasadniczo w kolejnej wersji. Takich znaczących przeskoków nie było w przypadku Klasycznego Edytora. Osoby, które nie lubią zmian mogą się poczuć nieco zawiedzione, jednak dla całego systemu blokowego są to świetne informacje.

Przykładowe opcje bloku

Zobaczmy zatem, jak wygląda możliwość edycji bloku Obrazek:

Mamy górne menu, gdzie możemy np. przyciąć obrazek lub go podlinkować oraz boczne ustawienia bloku, w którym określamy rozmiar obrazka. Jeżeli zapamiętamy, że mamy sprawdzać oba te elementy, znacznie łatwiej będzie nam posługiwać się blokami Gutenberga i w pełni ustawiać ich funkcje.

Przekształcanie bloków

Wygodną możliwością, której nie było w Edytorze Klasycznym jest przekształcanie bloków. Wystarczy wybrać element, który chcemy zmienić a zależnie od tego, czym on jest (np. akapitem) otrzymamy listę przekształceń.

Jest to bardzo wygodna funkcja, która zdecydowanie usprawnia pracę np. przy przekształcaniu tekstów w nagłówki czy cytaty.

Tworzenie wpisów w Gutenbergu dla osób początkujących może wydawać się skomplikowane i mało intuicyjne. Jednak, kiedy zrozumiemy ideę twórców, a także nauczymy się, gdzie szukać danych opcji, chętnie zmienimy nawyk tworzenia treści w Edytorze Klasycznym na blokowy. Wszystko jednak wymaga czasu oraz chęci zgłębienia zasad, jakim Gutenberg się rządzi.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments