Przyczyny braku licencji w WordPressie

Przyczyny braku licencji w WordPressie

Sam WordPress jest bezpłatnym CMS, co wielokrotnie opisywaliśmy. Także wiele motywów oraz wtyczek, które poszerzają jego funkcjonalność można używać kompletnie za darmo. Jednak niektóre komponenty są dostępne za opłatą. Dzisiaj przedstawimy najczęstsze przyczyny braku licencji na takie dodatki oraz podpowiemy, co zrobić w takiej sytuacji.

Opłata coroczna a licencja lifetime

Niektóre wtyczki (rzadziej motywy) wymagają odnowienia licencji co roku, czyli dokonania opłaty. Do tego czasu są pozbawione aktualizacji, a niekiedy (w sporadycznych przypadkach) przestają w pełni działać. Coroczna licencja staje się standardem, więc warto uwzględnić jej koszt przy pierwszym zakupie pluginu.

Rzadziej mamy do czynienia z licencją lifetime, czyli dożywotnią. Chociaż najczęściej droższa, jest często najbardziej opłacalna. Licencja dożywotnia jest także często stosowana przez twórców motywów, dzięki czemu mamy zapewnione aktualizacje tak długo, jak motyw jest przez nich wspierany i rozwijany.

Przyczyny braku licencji

Czasami okazuje się, że nawet zamówienie wykonania strony internetowej przez agencję reklamową, nie jest gwarancją posiadania licencji. Oto przykłady, kiedy okazuje się, że faktycznie brak jest tzw. klucza i niewiele możemy zrobić.

Zainstalowanie komponentu (np. motywu) na kilku witrynach

Płatny motyw zostaje kupiony jeden raz w wersji na jedną stronę. Jest jednak instalowany kilkukrotnie bez podania klucza licencyjnego (nie jest np. spięty z Envato Market). Taka sama sytuacja może być z pluginem, który został użyty bez rejestracji. Niektóre wtyczki wymagają od razu podania klucza licencyjnego, np. Envira Gallery nie uruchomi się nawet w wersji demo. Inne będą działać bez problemu, ale bez dostępu do aktualizacji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa strony.

Komponent kupiony z nielegalnego źródła

Zamiast na oficjalnej stronie, dodatek został kupiony np. na Allegro lub innym portalu. Jest to częsta praktyka np. przy builderach typu Elementor. Dostarczony klucz licencyjny wygasa po kilku dniach lub tygodniach. Pozorna oszczędność niesie też drugie zagrożenie pod postacią nieznanego kodu, który mógł już zostać zainfekowany.

Nie przedłużona licencja

Brak odnowionej subskrypcji sprawia, że np. wtyczka prosi o podanie aktualnego klucza licencyjnego. Warto pamiętać, o regularnym odnawianiu subskrypcji, zwłaszcza, że niektóre wtyczki mogą być kluczowe do działania e-commerce itp. Niezależnie od istotności zainstalowanego pluginu, brak aktualizacji wpływa zawsze na bezpieczeństwo WordPressa.

Brak licencji od samego początku

Plugin został pobrany wraz z płatnym motywem, ale należy zakupić do niego osobno licencję. Aby uniknąć takich niespodzianek, warto zapoznać się z pełną dokumentacją przed zakupem wybranego motywu lub zapytać twórców o użyte pluginy.

Rozwiązania problemu braku licencji

W przypadku, kiedy strona została zlecona – zalecamy kontakt z osobą wykonawcy w celu zapewniania kluczy licencyjnych (całość powinna zostać wcześniej uzgodniona w umowie). Jeżeli pobrano opłatę z motyw czy wtyczki, należy sprawdzić na kogo został wykupiony dany element.

Przy braku chęci przedłużania subskrypcji – zalecamy zamianę wtyczki na bezpłatną alternatywę, jeżeli jest taka możliwość lub odinstalowanie pluginu, o ile nie będzie dłużej używany. Nie zalecamy ponadto instalacji wtyczek z nieznanych źródeł, portali aukcyjnych itp. Nie daje to żadnych gwarancji bezpieczeństwa czy legalności.

W większości wypadków polecamy zakup licencji motywu lub wtyczki na siebie, uzupełnienie wymaganych danych, spięcie wszelkich kluczy i wykonanie niezbędnych aktualizacji. Dam nam to spokój i zapewni bezpieczeństwo.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments