Dlaczego WordPress jest darmowy?

Dlaczego WordPress jest darmowy?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez naszych użytkowników jest „Czy muszę płacić za korzystanie z WordPressa?”. WordPress jest darmowym oprogramowaniem typu open source, po czym zwykle pojawia się pytanie: gdzie jest haczyk oraz dlaczego zatem hosting kosztuje?

Dlaczego WordPress jest darmowy

Oprogramowanie open source zapewnia swobodę używania, modyfikowania, rozwijania i redystrybucji oprogramowania w dowolny sposób, bez ponoszenia żadnych opłat. I temu podlega WordPress. Jednak możemy spotkać dla niego także płatne elementy – jak motywy (odpowiadające za wygląd strony) lub wtyczki (odpowiedzialne za funkcjonalności). Nie oznacza to jednak, że są to elementy niezbędne do działania naszej strony.

WordPress to projekt społecznościowy typu open source, w którym dziesiątki tysięcy utalentowanych osób przyczyniają się do jego rozwoju. Każdy może do tej społeczności dołączyć. Nie trzeba być programistą, można udzielać się jak pomoc lub tester.

Jak bezpłatnie przetestować WordPressa

Bezpłatnie WordPressa możemy testować np. poprzez skorzystanie z bezpłatnego okresu w JDM.pl Wystarczy założyć konto i bez ograniczeń przez 30 dni cieszyć się z funkcjonalności oraz poznawania systemu. Później wystarczy uregulować opłatę za wybrany przy zakładaniu konta pakiet.

Czy hosting dla WordPressa jest darmowy

Hosting dla WordPressa jest płatny, gdyż jest niezależną usługą, która pozwala pokazać światu swoją stronę. Hosting oznacza, że wynajmujesz część miejsca na konkretnym serwerze, za którą trzeba płacić co miesiąc lub co rok. Serwery również muszą być zawsze włączone bez względu na wszystko. Do tego dochodzą rachunki za prąd, wynagrodzenie personelu, a także zbudowanie i zarządzanie infrastrukturą. Dlatego też opłaty są niezbędne, aby usługi były świadoczne na odpowiednim poziomie.

Czy istnieje darmowa domena

Oprócz hostingu potrzebujemy także adresu na strony, aby mogła ujrzeć światło dzienne. Ceny domeny zależne są od jej rozszerzenia (np. .com, .pl), ale istnieje możliwość, aby mieć własną domenę bezpłatnie. W przypadku naszego hostingu możemy skorzystać z darmowej domeny technicznej. Ma ona rozszerzenie jdmsite.com Należy tylko podkreślić, że w domenie technicznej nie prowadzimy skrzynek pocztowych.

Odpowiadając na pytanie – dlaczego WordPress jest darmowy, możemy śmiało powiedzieć, że zawdzięczamy to rozwojowi CMS przez społeczność. Natomiast niektóre rozwiązania techniczne, infrastruktura itp. podlegają osobnym opłatom. Nie są one powiązane instytujonalnie z WordPressem, ale stanowią dodatkowe usługi, które pozwolą rozwinąć naszą witrynę internetową lub zaprezentować ją światu.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments