Opcje płatności w WooCommerce

Opcje płatności w WooCommerce

Płatności w WooCommerce konfigurujemy poprzez WooCommerceUstawieniaPłatności.

Wyświetlone są tutaj rodzaje płatności, w tym również bramki płatności, które zainstalowane są w sklepie. Możemy układać ich kolejność na zasadzie przeciągania i opuszczania elementów. Klikając nazwę danej płatności przechodzimy do szczegółowych ustawień.

Przelew bankowy

WooCommerce umożliwia płatność tradycyjnym przelewem bankowym. Co istotne to jego konfiguracja jest bardzo prosta i nie wymaga dodatkowych wtyczek.

Tytuł – widoczny jest w trakcie składania zamówienia przy wyborze rodzaju płatności.
Opis – uzupełniony w tym polu tekst klient widzi podczas składania zamówienia, poniżej tytułu.
Instrukcje – teskt wpisany tutaj pojawia się w podziękowaniu za złożenie zamówienia oraz w e-mailu ze szczegółami zamówienia. Możemy tu wpisać np. informacje o konieczności wpisania numeru zamówienia do tytułu przelewu.

Poniżej uzupełniamy szczegóły konta bankowego, na które ma przyjść opłata. Dane konta (lub kont) pojawią się w podziękowaniu oraz w e-mailu dla klienta po dokonaniu zakupu.

Przelew czekiem

Praktycznie nieużywane rozwiązanie w polskich sklepach. Możemy skorzystać z niego, aby wykonywać testy np. do wyświetlania i modyfikowania strony podziękowania za złożenie zamówienia czy e-maili transakcyjnych. Pamiętajmy tylko, aby wyłączyć tę opcję po wykonaniu wszystkich testów.

Płatność za pobraniem

Ważne jest to, aby wybrać metody wysyłki, dla których płatność za pobraniem będzie dostępna. Aby umożliwić płatność za pobraniem dla zamówień produktów wirtualnych, musimy odznaczyć właściwy checkbox. Ale to nie wszystko. Aby ta opcja właściwie zadziałała, istotne jest ukrycie wybranych sposobów płatności na podstawie aktualnie zaznaczonej metody wysyłki. Bo chociaż wydaje się oczywiste, że jeśli klient wybierze wysyłkę za pobraniem to musi zapłacić gotówką przy odbiorze i opcja płatności za wysyłkę sama zniknie, tak niestety nie jest.

Najprościej takiej zmiany dokonamy dzięki wtyczce Flexible Shipping (wersja płatna).

Szybkie płatności w WooCommerce

Aby zyskać dodatkowe rodzaje płatności np. tzw. szybkie płatności, należy podpisać umowę z operatorem płatności np. Blue Media, Przelewy24 czy T-Pay, a następnie za pomocą wtyczki połączyć stronę z kontem u operatora. Ponieważ każdy plugin konfiguruje się inaczej, zalecamy dokładnie zapoznać się z dokumentacją danej wtyczki.

Wybierając operatora płatności warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • czy istnieje plugin łączący system płatności z WooCommerce;
  • jakie są zasady i koszty korzystania z danej bramki płatności (jumowy, opłaty, prowizje itp.);
  • jak prężnie działa support, czy zarządzanie tym rodzajem płatności jest intuicyjne;
  • czy nasi klienci będą chcieli skorzystać z takiego rozwiązania (czy w danym kraju znany jest taki operator płatności itp.).

Zaletami szybkich płatności jest wysokie zaufanie klientów (mają potwierdzenie wpłaty na konto), a także możliwość synchronizacji, aby produkt wirtualny od razu został wysłany do klienta po dokonaniu opłaty. Pamiętajmy, że nie wszystkie wtyczki z systemów płatności mogą być w oficjalnym repozytorium WordPressa. Wówczas pobieramy je z oficjalnej strony, a następnie instalujemy samodzielnie (przez opcję Dodaj wtyczkę).

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments