Jak naprawić błędy krytyczne w WordPressie

Jak naprawić błędy krytyczne w WordPressie

WordPress może czasami wyświetlać komunikat o błędzie o treści: W witrynie wystąpił błąd krytyczny. Nie ma wówczas potrzeby panikować, ale należy sprawdzić, co błąd spowodowało oraz jak go usunąć. O tym jest też poniższy artykuł.

Czym jest błąd krytyczny?

Błąd krytyczny w WordPressie to najporściej ujmując błąd, który uniemożliwia WordPressowi ładowanie wszystkich skryptów potrzebnych do poprawnego działania. Od Wersji 5.2 WordPress oprócz opublikowania komunikatu, wysyła również wiadomość e-mail na adres administratora witryny. W takieej wiadomości zawarte są informacje o wtyczce lub motywie powodującym błąd, a także link umożliwiający dostęp do Kokpitu WordPressa w trybie odzyskiwania. Jest to duże ułatwienie, bo wcześniej występował po prostu tzw. biały ekran śmierci.

Co powoduje błąd krytyczny

Krytyczny błąd w WordPressie jest zazwyczaj spowodowany nieprawidłowo działającą wtyczką, skryptem lub kodem. Może wystąpić po aktualizacji któregoś z komponentów, ale także w wyniku infekcji. W tym drugim przypadku najlepiej poszukać specjalisty, który fachowo pomoże pozbyć się kłopotu.

Bardzo ważne jest, aby stronę aktualizować ręcznie – automatyczne aktualizacje pozbawiają nas kontroli nad tym co się dzieje. Może okazać się to powodem wystąpienia błędu – nagle i konieczności równie szybkiej naprawy.

Jak naprawić błąd krytyczny

Należy przejść do skrzynki pocztowej i sprawdzić, czy mamy w niej maila o błędzie w witrynie. Następnie zalogować się przez podany link i zależnie od tego, co wywołało problem – wyłączyć wtyczkę lub chwilowo zmienić motyw. Jeśli jesteś klientem JDM.pl możesz także wygodnie sprawdzić dziennik błędów:

Analiza logów pomoże odnaleźć problem i wyszukać jego rozwiązanie.

Jeżeli nie możemy dostać się do Kokpitu, możemy spróbować wyłączyć wtyczki przez sftp (instrukcja krok po kroku). Podobnie możemy postąpić z motywem – wgrywając poprzez SFTP nową wersję do folderu /wp-content/themes (jest tam lista wszystkich motywów zainstalowanych w Twojej witrynie).

Gdy i to zawiodło, możesz napisać zgłoszenie – hosting pomoże Ci rozwiązać problem, zależnie od jego skali za dodatkową opłatą lub bezpłatnie.

Co należy zrobić, aby nie występowały błędy krytyczne

Najważniejsze to dbanie o regularne aktualizacje oraz wyłączenie automatycznych aktualizacji. Dużą wygodą jest korzystanie ze snapshotów przed wykonaniem potrzebnych aktualizacji, dzięki czemu w razie kłopotów odzyskamy dostęp do strony.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments