Jak sprawdzić logi błędów w WordPressie?

Jak sprawdzić logi błędów w WordPressie?

W grupach WordPressowych na Faceebooku, ale także w pytaniach do obsługi klienta, często pojawia się pytanie o to, co zepsuło się na stronie, że na przykład pokazuje się napis o błędzie krytycznym. Aby móc szybko zdiagnozować problem, należy sprawdzić, co jest zapisane w logach. Nie wszyscy jednak wiedzą, gdzie należy ich szukać oraz czym w zasadzie te logi są. A wiedza ta jest bardzo przydatna.

Czym są logi?

Najprościej ujmując są zapisaniem błędów. Dzięki nim możemy sprawdzić, co wywoływało niepożądane działanie na stronie. Oto przykład zapisu błędu, który jest wyświetlany w dzienniku błędów:

PHP Fatal error: Uncaught Error: Class 'Elementor\Scheme_Typography' not found in /home/nazwadomeny/public_html/wp-content/plugins/ecademy-toolkit/widgets/health-coaching-hero.php:370

Na frontendzie strony (czyli od strony użytkownika) wyświetla się błąd krytyczny, który o niczym nas nie informuje. Dzięki logom możemy zdiagnozować, co się dzieje. Jak widać wskazana jest nazwa pluginu (ecademy tool), w którym występuje problem oraz dalsze szczegóły, które musimy przeanalizować.

Gdzie sprawdzić logi w WordPressie?

Dla klientów JDM.pl, którzy mają u nas WordPressy, przygotowaliśmy dziennik błędów (artykuł o tym rozszerzeniu). Dzięki niemu bez konieczności dodawania pluginów możemy szybko i wygodnie z poziomu Kokpitu sprawdzić, co wywołało problem. Dziennik błędów jest dostępny bezpośrednio po zalogowaniu się do WordPressa, a nie w panelu klienta (co warto podkreślić, dzięki czemu widzą go bez problemu osoby opiekujące się naszą stronę).

Pozostałym osobom, które chcą analizować logi w kokpicie możemy polecić bezpłatną wtyczkę Query Monitor. Co istotne wtyczka ta nie przechowuje trwale żadnych danych, które gromadzi oraz nie wysyła danych do żadnej strony trzeciej. Dane widoczne są wyłącznie dla administratorów strony.

Logi a aktualizacje strony

Logi pomogą nam także w sytuacji, kiedy w wyniku aktualizacji WordPressa, motywu lub wtyczek, wyświetli nam się błąd lub zobaczymy, że strona nie działa prawidłowo. Także jest to pierwsze narzędzie diagnostyczne, z którego powinniśmy skorzystać.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments