Dlaczego nie warto indeksować wszystkiego

Dlaczego nie warto indeksować wszystkiego

Kolokwialnie mówiąc na naszej stronie internetowej nie warto indeksować wszystkiego. Z różnych względów, o których opowiemy poniżej, nie ma sensu starać się o zaindeksowanie przez wyszukiwarkę wszystkich treści i innych elementów naszej witryny. Warto kierować się zasadą, że co za dużo to nie zdrowo.

Duplikowanie treści

Zagrożenie duplikacją treści jest dość powszechne. Dzieje się tak, ponieważ wyszukiwarka może uznać różne strony na naszym WordPressie za te same, co może negatywnie wpłynąć na naszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego też wiele osób poleca wyłączenie z indeksowania tagów w WordPressie, co umożliwia chociażby wtyczka Yoast.

Nieistotne treści

Indeksowanie zbędnych treści – czyli treści, które nie są głównymi, wiodącymi elementami naszej strony nie powinny być indeksowane za wszelką cenę. Lepiej skupić się na jak najlepszym wyeksponowaniu dla Google tego, co jest realnie przydatne i najważniejsze. Indeksowanie wszystkiego na stronie może zwiększyć ryzyko, że nasza witryna internetowa zostanie oznaczona jako spam.

Pogorszenie się jakości wyników

Indeksowanie wszystkiego na stronie może obniżyć jakość wyników wyszukiwania dla użytkowników. Dzieje się tak, dlatego, że Google ma trudności z określeniem, które treści są najbardziej odpowiednie wobec zapytania użytkownika. Chociaż algorytm stale się uczy, warto ułatwić mu pracę.

Strony z błędami

Warto pilnować, czy nie zaindeksowane zostały też treści, które już nie istnieją lub podstrony kierujące na przykład do błędnych zasobów. Przydatne w wykryciu może być bezpłatne narzędzie Broken Link Checker.

Kontrolę nad tym, co jest indeksowane zapewnia Google Search Console. Warto też wspomóc się mapą witryny, którą bezpłatnie stworzymy w pluginie Yoast. Zadbajmy ponadto o słowa kluczowe w treści oraz mądrą taksonomię, pamiętając że tagi to nie są słowa kluczowe, a umiejętne zarządzanie treścią jest cenniejsze od zakupu spamowych rozwiązań, jak farmy linków (którego to zresztą nie polecamy).

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bibliotekarz
bibliotekarz
1 miesiąc temu

od wielu lat mam wtyczkę broken link checker od WPMU DEV, nie jestem zachwycony bo ma dużo false positive ale jakoś działa na tyle żeby się z nią szarpać

Last edited 1 miesiąc temu by bibliotekarz