Co się zmienia wraz ze zmianą motywu

Co się zmienia wraz ze zmianą motywu

Zmiana motywu jest szybka i prosta w przypadku stron na WordPressie, może jednak nieść ona za sobą konkretne konsekwencje dla wyglądu i działania naszej strony. Dlatego nim przystąpimy do zmiany motywu na nowy, warto zapoznać się z tym, co będziemy musieli ustawić ponownie. Pamiętajmy, aby przed zmianą motywu wykonać snapshot w panelu klienta.

Menu strony

Menu motywów zmienią się wraz z nowym motywem WordPressa. Dlaczego tak się dzieje? Najprościej wyjaśniając – WordPress ma wbudowany system menu nawigacji. Każdy motyw WordPress będzie miał inny sposób wyświetlania i używania tych menu. Dlatego niektóre mogą nawet całkiem zniknąć. Jeśli wcześniej przypisaliśmy menu do określonej lokalizacji motywu, po zmianie motywu trzeba będzie je ponownie przypisać. Aby zmienić lokalizacje menu, po prostu przechodzimy do Wygląd -> Menu i wybierz menu z listy rozwijanej. Następnie zaznaczamy pole obok lokalizacji, w której chcemy wyświetlić menu.

Widgety

Widżety umożliwiają dodawanie różnych elementów do pasków bocznych motywu WordPress, stopek i innych obszarów dostępnych do widżetów. Gdy zmienisz motyw na inny, obszary widżetów mogą zostać zastępione domyślnymi, a aktywne widżety zostaną dezaktywowane. Na szczęście w prosty sposób możemy dodać je z powrotem do swojej witryny, przechodząc do Wygląd -> Widżety, a następnie do sekcji „Nieaktywne widżety”.

Opcje w Dostosuj motywu

Każdy motyw wymaga odpowiedniej personalizacji. Panel opcji motywu może kontrolować wiele aspektów naszej witryny, takich jak:
– wybór fontu,
– ustawienia logo,
– ustawienia nagłówka i stopki oraz wiele innych.

Dlatego po odpaleniu nowego motywu, warto przejrzeć i ustawić krok po kroku opcje na nowo. Chociaż wydaje się to czasochłonne, może być to okazja do dostosowania i zmiany tych elementów, które nie odpowiadały nam w poprzednim motywie naszej strony.

Elementy specyficzne dla danego motywu

Nie każdy motyw ma takie same możliwości oraz dostępne elementy. Niektóre są stworzone tylko przez konkretnych twórców. Przed zmianą motywu upewnijmy się, że nie stracimy tych funkcjonalności, na których nam zależy lub czy mogą być wdrożone w alternatywny sposób (np. własnym kodem lub wtyczką). Unikniemy w ten sposób niemiłych niespodzianek.

Typy postów i taksonomie specyficzne dla motywu znikną

Oprócz wyżej omówionych elementów, niektóre motywy WordPress mają również własne niestandardowe typy postów i taksonomie. Zwykle ma to na celu wyświetlanie treści, takich jak portfolio, książki, referencje i nie tylko. Niestety w takim wypadku taksonomie znikną. Znajdziemy je jednak zawsze w bazie danych.

Czy warto zmieniać motyw?

Zmieniając motyw nie tracimy zawartości postów oraz podstron, a także produktów, jeśli używamy sklepu na WooCommerce. Także biblioteka multimediów również pozostanie taka sama. Jednak motyw WordPress może mieć różne rozmiary obrazów dla wyróżnionych zdjęć i miniatur. W takim przypadku może być konieczne ponowne wygenerowanie miniatur w celu wyświetlenia obrazu o odpowiednim rozmiarze.

Nielicząc czasu poświęconego na ponownej personalizacji wyglądu, nie należy się obawiać operacji zmiany motywu. W razie wątpliwości możemy zlecić wykonanie znającej się na tym osobie.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments