Nieindeksowanie witryny – kiedy warto włączyć?
Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny – jest to opcja, którą znajdziemy w ustawieniach WordPressa. Dzięki niej możemy wyłączyć indeksowanie naszej strony internetowej, chociaż, jak zauważono, leży to głównie w gestii wyszukiwarki. Co więcej o tej możliwości możemy powiedzieć?
Gdzie znajduje się opcja wyłączenia indeksowania
Opcję tę znajdziemy w Kokpicie w dziale Ustawienia -> Czytanie.
Czy możemy na tej opcji polegać i co dokładnie ona oznacza?
Dlaczego możemy chcieć wyłączyć indeksowanie?
- Witryna jest w fazie rozwoju i nie jest jeszcze gotowa do upublicznienia.
- Używamy WordPressa jako systemu zarządzania treścią, ale chcemy by treści były prywatne.
- Chcemy ukryć poufne informacje.
- Chcemy by serwis był dostępny tylko dla niewielkiej liczby osób za pośrednictwem bezpośredniego linku, a nie wyszukiwarki.
- Jest to kopia strony, więc chcemy uniknąć duplikowania treści.
Dlaczego ta opcja nie wystarczy?
Po włączeniu tego ustawienia lub dowolnej podobnej opcji wystarczy dodać tag do nagłówka lub pliku robots.txt . Jak pokazują starsze wersje WordPressa, które nadal pozwalają na wyświetlanie witryny w wynikach wyszukiwania, niewielka usterka lub inny błąd może spowodować, że ludzie zobaczą nasze rzekomo ukryte strony.
Ponadto to wyłącznie od wyszukiwarek zależy, czy spełnią żądanie niezaindeksowania Twojej witryny. Największe wyszukiwarki, takie jak Google i Bing, zwykle to robią, ale nie wszystkie wyszukiwarki używają tej samej składni pliku robots.txt i nie wszystkie boty są wysyłane przez wyszukiwarki .
Na przykład jedną z usług korzystających z robotów sieciowych jest Wayback Machine . A jeśli nasza treść zostanie zaindeksowana przez taką usługę, pozostanie w sieci na zawsze.
Jeśli jednak chcemy, aby nasza strona była indeksowana prawidłowo, na pewno lepiej, aby opcja ta została nieodhaczona.