Korzystanie z bazy whois

Korzystanie z bazy whois

Whois to baza, która zawiera dane dotyczące domen oraz abonentów domen. Warto nauczyć się korzystać z rejestru domen, aby sprawdzić najważniejsze informacje np. nazwę rejestratora, datę rejestracji domeny, wygaśnięcia itp. Wyszukując w bazach nazwę domeny nie poprzedzamy jej ani https:// ani www. W przypadku niektórych abonentów (głównie osób prywatnych) dane mogą być częściowo ukryte z uwagi na RODO. Przykład takiej domeny pokażemy poniżej.

Krajowy Rejestr Domen

Korzystanie z bazy whois jest bardzo proste. Krajowy Rejestr domen przejrzymy pod adresem whois.pl W odpowiednie pole wpisujemy nazwę domeny, odhaczamy zabezpieczenie reCaptcha i przeglądamy wyniki:

W przypadku domen zagranicznych nie odnajdziemy tutaj żadnych informacji poza oczywistym komunikatem o braku takiej domeny w rejestrze krajowych domen. Przykład prezentujemy poniżej:

Tak, jak wspomnieliśmy jeszcze inne dane uzyskamy przy wyszukiwaniu domeny zarejestrowanej na osobę prywatną. Uzyskamy informacje o rejestratorze, ale dane abonenta zostały ukryte:

Baza whois dla domen zagranicznych oraz globanych

Dane sprawdzimy pod adresem who.is. Korzystanie z globalnej bazy whois jest bezpłatne. Podobnie, jak w przypadku Krajowego Rejestru Domen, korzystając prawidłowo z wyszukiwarki baza pokaże najważniejsze dane rejestracyjne oraz dodatkowo podpowie nam podobne domeny:

Niezależnie, czy wyszukujemy informacji o własnej domenie czy o cudzej, korzystanie z bazy whois może bardzo ułatwić nam zgromadzenie potrzebnych wiadomości. Każda domena ma swój cykl życia – oznacza to, że jest aktywna tak długo, jak jest opłacana regularnie przez abonenta domeny. Później wraca do puli wolnych domen. Korzystając z rejestru domen możemy ustalić, kiedy zbliża się data odnowienia, jak długo domena jest zarejestrowana oraz niekiedy, kto jest jej abonentem.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments