Czym jest cykl życia domeny?

Czym jest cykl życia domeny?

Cykl życia domeny to inaczej czas od jej rejestracji po powrót do puli wolnych domeny. Etapy w cyklu życia mogą się różnić zależnie od rozszerzenia domeny. Dziś prześledziemy przykładowy cykl życia domeny na podstawie domeny .pl.

Rejestracja domeny

  1. Wybieramy ustaloną przez nas nazwę domeny do rejestracji (więcej przeczytasz w naszym artykule) korzystając np. z formularza jdm.pl/domeny/ Jeżeli domena ma już abonenta, otrzymamy komunikat: Domena jest już zarejestrowana, jeśli należy do Ciebie, możesz ją przetransferować. Należy wtedy wybrać inną, wolną nazwę (opcjonalnie niekiedy można spróbować się skontaktować z abonentem domeny w celu jej odsprzedaży).
  2. Rejestrujemy wybraną domenę, pamiętając, że od razu ją również opłacamy (domena w przeciwieństwie do hostingu nie ma okresu testowego). W przypadku domeny .pl minimalny czas rejestracji wynosi rok.
  3. Po zaksięgowaniu opłaty, domena .pl jest rejestrowana w NASK, który prowadzi Krajowy Rejestr Domen. W bazie WHOIS można sprawdzić status i właściciela domeny krajowej.

Registered

Od tego czasu domena zyskuje status registered i można uznać, że rozpoczyna swój cykl życia. Na tym etapie jesteśmy jej abonentem, dzięki czemu możemy o niej decydować. Warto to podkreślić, gdyż wiele firm świadczących usługi związane ze stronami internetowymi, rejestruje domeny na siebie, przez co pozbawia klienta pełni praw. Tymczasem, kiedy jesteśmy abonentem domeny to możemy przenieść ją do innego operatora, ale także np. przeprowadzić proces cesji, jeśli chcemy, aby jej abonentem była inna osoba.

Załóżmy, że zarejestrowaliśmy domenę na rok czasu. Co się stanie po tym okresie, jeżeli jej nie przedłużymy?

Okres kwarantanny

Domena na 30 dni trafia do kwarantanny (pamiętajmy, że ten okres dotyczy rozszerzenia .pl). W tym czasie ma status blocked – możliwe jest ciągle jej odnowienie, do którego doliczone są dodatkowe opłaty. Można także domenę przetransferować do innego operatora, ale wyłącznie w opcji jednoczesnego odnowienia. W bazie WHOIS zobaczymy komunikat: po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Domena nie jest dostępna do rejestracji przez inne osoby, aż do czasu wygaśnięcia kwarantanny. Jeżeli po okresie 30 dni dotychczasowy abonent nie zdecyduje się na jej odnowienie, wówczas trafia do puli wolnych domen.

Pula wolnych domen

Pula wolnych domen to nic innego, jak zbiór domen dostępnych do rejestracji. W nich zaczyna i kończy się cykl życia domeny. Do puli wolnych domen mogą również trafić domeny, które zostaną usunięte z rejestru na życzenie klienta lub w wyniku prawomocnego wyroku sądu – poprzedza to pięciodniowy okres oczekiwania (status delete blocked z brakiem możliwości odnowienia lub transferu).

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pozmu
pozmu
3 lat temu

Obecnie okres kwarantanny dla domeny .pl jest „do 30 dni”, ciężko mi zrozumieć dlaczego wprowadzono taką zmianę, zresztą OVH usunął możliwość odnowienia mojej domeny przed upływem tego terminu nawet gdy on jeszcze obowiązywał, musiałem łapać tę domenę i płacić dodatkowo za to u innego rejestratora 😐