Kto jest właścicielem mojej strony?

Kto jest właścicielem mojej strony?

Często zdarzają się sytuacje, że na przykład podczas migracji strony na inny hosting, okazuje się, że nie posiadamy do niej odpowiednich danych. Powinniśmy dbać o to, aby strony zakładane przez osoby trzecie (np. agencje reklamowe) znajdowały się na koncie hostingowym należącym do nas oraz abyśmy to my byli abonentami domeny.

Dlaczego domena nie ma właściciela?

Definicję własności domeny wyjaśnialiśmy w artykule abonent domeny. Przypominając: domena nie ma właściela, a abonenta. Podobnie jak numer telefonu. Nieopłacona po jakimś czasie wróci do puli wolnych domen. Bardzo istotne, aby zadbać o to, by na pewno była zarejestrowana na nasze dane (lub dane naszej firmy). Zaadbajmy o aktualny adres e-mail do rejestracji, bo jest on niezwykle ważny.

Jeżeli nie wiemy, na jakie dane została zarejestrowana domena sprawdzimy to bazie who.is lub whois.pl (dla polskich domen). Jeśli zobaczymy tam np. dane agencji reklamowej, zadbajmy o cesję domeny. Uwaga: dane rejestratora są zawsze jawne. Dane abonenta w przypadku domen polskich są jawne, jeżeli dotyczą firm, lecz ukryte w przypadku osób prywatnych. Najbardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku domen zagranicznych – rejestry są tutaj najbardziej rygorystyczne i pokazują jedynie rejestratora.

Gdzie mam hosting?

Bezwzględnie powinniśmy być świadomi, gdzie kolokwialnie mówiąc stoi nasza strona. Jeżeli wdrożono Cloudflare, nie pozyskamy takich danych w prosty sposób. Jeżeli nie, możemy skorzystać np. z rozszerzenia do przeglądarki Chrome IP Whois. Jeśli nadal nie wiemy, nie posiadamy faktur z firm hostingowych i brak jest kontaktu z osobą tworzącą stronę, zostaje nam zlecić migrację na bazie danyh dostępowych do samego WordPressa. Oczywiście nowe konto hostingowe rejestrujemy już w prawidłowy sposób.

Aby uniknąć nieprzyjemności i kłopotów, zadbajmy o prawidłowe dane od samego początku. Nie bazujmy na zaufaniu i rejestrujmy samodzielnie domeny i hosting. W razie problemów – prośmy o pomoc firmy hostingowe. Inaczej w najgorszym przypaadku, grozi nam utrata naszej strony internetowej.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments