Abonent domeny – o czym warto pamiętać?

Abonent domeny – o czym warto pamiętać?

Temat abonenta domeny wydaje się być oczywisty, jednakże bardzo często okazuje się, że osoby, które np. chcą przetransferować domenę, de facto nie są w stanie tego zrobić, gdyż dane figurujące w rejestrze  jako abonenta wskazują kogoś innego. Skupmy się jeszcze najpierw przez chwilę na terminologii, gdyż wbrew pozorom ma ona duże znaczenie.

Dlaczego domena nie ma właściciela?

Należy pamiętać, że jesteśmy abonentem, a nie właścicielem domeny, gdyż nie mam do niej żadnych praw własności. Póki jest ona regularnie przez nas opłacana, domena nam przysługuje. Dlatego należy mówić o abonencie domeny, a nie o jej właścicielu. Musimy przy tym zadbać o to, abyśmy to my formalnie byli abonentami swojej domeny, gdyż inna sytuacja powoduje jedynie komplikacje, a nawet może doprowadzić do utracenia adresu.

Dlaczego nie jestem abonentem swojej domeny?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, ale dwa są najbardziej prawdopodobne. Po pierwsze, rejestrowaliśmy swoją domenę poprzez np. agencję reklamową. Jak to możliwe? Na przykład zlecamy wykonanie całej strony obcej firmie – wybieramy nazwę, jaka nas interesuje, ale ona rejestruje domenę na siebie. W momencie transferu domeny, jej przedłużenia czy choćby zmiany DNS, jesteśmy zdani na jej dobra wolę. Po drugie, poprosiliśmy np. znajomego o wykupienie dla nas domeny, a on przy rejestracji podał swoje dane. Oczywiście nie należy się dopatrywać złej woli, często nie zdajemy sobie sprawy z problemów, jakie wynikają z takiego działania.

Jakie są konsekwencje „obcego” abonenta?

Przede wszystkim sami nie jesteśmy w stanie sami decydować o tym, co dalej ma stać się z domeną. Jesteśmy zdani wyłącznie na faktycznego abonenta, sami nie dostaniemy kodu authinfo potrzebnego do transferu domeny, gdybyśmy chcieli zmienić rejestratora. Podobnie sytuacja wynika ze zmianą DNS, która jest potrzebna jeżeli nie chcemy transferować domeny, ale zostawić ją u dawnego operatora zmieniając hostingodawcę. Nie będziemy mogli również przedłużyć domeny i zapobiec np. jej wygaszeniu. Jeżeli zauważymy, że sami mamy taką sytuację i nie jesteśmy abonentem, to najlepiej wówczas skontaktować się z aktualnie odpowiedzialną za naszą domenę firmą lub osobą i przystąpić do cesji. Tylko zostając samemu abonentem własnej domeny, mamy pewność co się z nią stanie w przyszłości. Poza tym skraca to czas wszelkich działań, a należy pamiętać, że już sama propagacja przy transferze domeny może trwać do 72 h (zerknij na nasz artykuł, w którym wyjaśniamy dlaczego).

Na końcu warto pamiętać, aby zawsze e-mail podany w bazie rejestratora był aktualny. To właśnie na niego zostaną wysłane kody authinfo, niezbędne do transferu domeny, ale i także wiadomości dotyczące np. zbliżającego się okresu wygasania.

 

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments