Korzystanie z AI w Elementorze

Korzystanie z AI w Elementorze

Elementor, jako jeden z pierwszych builderów wprowadził możliwość korzystania ze sztucznej inteligencji przy tworzeniu strony. Elementor AI jest natywnie zintegrowany ze zwykłym Elementorem. Niektóre jego funkcje różnią się jednak zależnie od tego, czy mamy opcję darmową czy PRO. Należy jednak zauważyć, że korzystamy z AI na zasadzie okresu testowego. Docelowo Elementor AI to płatne narzędzie, dostępne na zasadach subskrypcji.

Co potrafi AI w Elementorze

Czy sztuczna inteligencja sprawdzi się w builderach? To dopiero się okaże, bo różnych rewolucji w świecie IT mieliśmy już sporo. Zerknijmy co obecnie potrafi AI w Elementorze. Jest już kilka miesięcy od premiery tego dodatku, więc także powoli zwiększa się liczba użytkowników, którzy widzą potencjał w zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Włączenie funkcji AI

Rozpocznijmy najpierw bezpłatny okres próbny.

  1. Sprawdźmy, czy nasza wtyczka Elementor jest aktualna (minimum to wersja 3.13)
  2. Naciśnijmy ikonę AI znajdującą się w dowolnym widgecie Elementora, który akceptuje treść, obrazy lub kod, a zostaniemy poprowadzeni przez Kreatora połączenia.
  3. Klikamy Rozpocznij po akceptacji warunków usług i polityki prywatności.
AI w Elementorze

Możliwości AI Elementor

Tworzenie lub edycja gotowego tekstu na stronie – wybieramy dowolny element tekstowy i możemy zobaczyć, że np. szybko go przetłumaczymy lub sprawdzimy jego pisownię i gramatykę.

Tworzenie kodu CSS lub innego kodu – bardzo wygodna funkcja dostępna wyłącznie dla subskrybentów Elementora PRO. Możemy napisać, jaki kod ma zostać wygenerowany i bez problemu Elementor jest w stanie sobie z takim zadaniem poradzić. Warto jednak mieć na uwadze, że wygenerowany kod niekoniecznie będzie doskonały i może wprowadzić bałagan w uporządkowanej strukturze strony. Pokazujemy go jednak jako ciekawostkę, wartą poznania.

Wybieramy ikonkę AI i wypisujemy prompt czyli polecenie. Możemy użyć języka angielskiego, ale i polskiego.

Kilka sekund i kod jest gotowy do użycia.

Edycja obrazków jest też bardzo prosta, chociaż jak widać jest to funkcja, która będzie się dopiero rozwijać. Na razie mamy kilka podstawowych możliwości, jak np. usunięcie tła czy zmiana rozmiaru zdjęcia.

AI Elementor pozwala też na wygenerowanie grafik na podstawie promptów. Funkcja ta nie działa poprawnie w języku polskim, ale bez zarzutu w języku angielskim.

Bezpłatny okres próbny

Na razie niewiele o nim wiadomo – gdyż akceptując regulamin usługi, zgadzamy się na dość dużą elastyczność Elementora w tym zakresie. Warto zwrócić uwagę na tę regulację:

We may make one or more aspects of the AI Products available for trial at no charge at our sole discretion. The right to access and use the AI Products will be terminated upon you reaching the usage limit, which may change from time to time subject to our sole discretion. Following the free trial, and unless you purchase a subscription to the applicable AI Products, you will no longer be able to access the AI Products.

Czy subskrypcja ma sens?

Elementor AI dostępny jest na dowolnej witrynie WordPressa, gdzie zainstalowany jest Elementor z z tym samym adresem e-mail użytkownika powiązanym z Twoją subskrypcją AI. Brak jest limitu stron. Nie ma możliwości wykupienia licencji lifetime – dostępna jest tylko roczna lub miesięczna. Regularna cena to niecałe 30 dolarów rocznie w wersji podstawowej (listopad 2023).

Wersja podstawowa to 18000 kredytów. Kredyty wymieniamy na prompty, czyli polecenia, które wpisujemy do AI. Według Elementora, przelicznik wygląda następująca:

1 prompt dla tekstu = 1 kredyt
1 prompt dla kodu = 1 kredyt
1 dla obrazu = 33 kredyty

Podczas generowania tekstu, kodu lub obrazów możemy użyć wielu podpowiedzi, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu, co zmniejsza liczbę przydzielonych nam kredytów. Dla osób, dla których to zbyt mało Elementor oferuje droższą wersję z 50000 kredytów do wykorzystania.

AI Elementor może wspomóc pracę początkującego webdevelopera. Łatwo nauczyć się z nim podstaw CSS, ale już opcje edycji tekstu niekoniecznie będą idealne. Dodatek ten aktualnie nie zastąpi rzetelnej pracy copywritera czy programisty, więc możemy go traktować jako ciekawostkę i inspirację. Pomoże nam na pewno poprawić błędy językowe czy przetłumaczyć szybko różne fragmenty tekstu.

Kiedy zdarzy utknąć się nam w pewnym punkcie tworzenia, możemy zobaczyć, co AI nam podpowiada. I w zasadzie to tyle. Nie powinniśmy traktować AI jako wyroczni, ale obserwować jej praktyczny rozwój oraz zwracać uwagę, w którą stronę zmierza.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments