Jak zaoszczędzić na utrzymaniu strony internetowej

Jak zaoszczędzić na utrzymaniu strony internetowej

Czasami sytuacja skłania nas do zastanowienia się nad obniżeniem kosztów utrzymania strony internetowej. Niekiedy takie pomysły mogą okazać się nietrafione – np. zmniejszenie kosztów obsługi w przypadku ecommerce może przełożyć się na spadek sprzedaży. Przeanalizujmy jednak, czy faktycznie można obniżyć koszty utrzymania witryny, bez obniżenia jakości. A może to niemożliwe?

Lista rzeczy, którą możemy przeanalizować, aby obniżyć koszty utrzymania strony

Domena

Zdziwiły nas koszty przedłużenia – przyjrzyjmy się ofertom operatorów domen na rynku. Może okazać się, że znacznie przepłacamy. Sprawdźmy jednak, czy tańszy operator ma odpowiedni support? Czy nie ma problemów z wydaniem kodu authinfo? Czy poradzimy sobie z przeniesieniem domeny i samodzielną zmianą DNS? A co, jeżeli chcemy zmienić całą domenę? Czy nasi klienci / odbiorcy nie przyzwyczaili się już do starej nazwy? Czy jest ona odpowiednio zaindeksowana? Odpowiadając sobie na te wszystkie pytania, możemy szybko zyskać bilans zysków i strat. Ile kosztuje przedłużenie domeny u obecnego operatora, a ile u nowego? Ile potrzebujemy czasu na przeniesienie nazwy? Pytań jest tutaj bardzo wiele, więc bez analizy sytuacji nie będziemy mieli jedynej słusznej odpowiedzi.

Hosting

Im serwis bardziej się rozwija, zmniejszenie pakietu hostingowego jest oczywiście złym pomysłem. Chociaż w większości firm downgrade nie jest niczym niezwykłym, porównajmy oferty różnych usługodawców. Zastanówmy się, czy oferują darmową migrację oraz co dokładnie dostaniemy w określonej cenie. Może za darmo uzyskamy tam coś, co u innych jest opcją dodatkowo płatną? Wtedy może okazać się, że wcale nie podstawowa wyjściowa cena za hosting jest tą decydującą, ale wszystko, co się na tę cenę składa.

Certyfikat SSL

Bez problemu możemy użyć darmowego certyfikatu, jeżeli tylko zezwala na to nasz hostingodawca. Darmowe certyfikaty nie są wcale gorsze pod względem kryptograficznym, a pozwolą nam zaoszczędzić czasami całkiem sporą kwotę.

Wtyczki

Przejrzyjmy płatne pluginy. Które z nich faktycznie okazały się niezbędne dla naszej strony, a których nie używamy? Często na fali budowy lub zarządzania pierwszym sklepem, kupujemy masę dodatków. Sprawdźmy, z których możemy zrezygnować bez problemów. Pisząc zrezygnować, mamy na myśli odinstalowanie wtyczki. Ze względów bezpieczeństwa nie powinniśmy zostawiać sobie pluginu „na potem”, jeżeli nie mamy już możliwości jego dalszego przedłużenia.

Niezależnie od tego, czy chcemy się jedynie dowiedzieć, jak zaoszczędzić na utrzymaniu strony internetowej czy faktycznie robimy analizę kosztów – warto co jakiś czas przejrzeć wyżej wymienione punkty. Warto po prostu posiadać dobrze zarządzany finansowo sklep czy blog, pamiętając, iż taniej w tym wypadku nie oznacza zawsze lepiej.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments