Jak tworzyć kategorie i podkategorie w WordPressie

Jak tworzyć kategorie i podkategorie w WordPressie

Bardzo często pojawia się pytanie, jak stworzyć drzewko kategorii w WordPressie. Chociaż co chwilę wychodzą kolejne wersje WordPressa, ta jedna zasada jest niezmienna i warto ją poznać. WordPress pozwala nam na uporządkowanie wpisów poprzez przydzielenie ich do odpowiednich kategorii. Dzięki temu można linkować do odpowiednich grup postów (dodawać także te grupy do menu strony) i ułatwiać użytkownikom trafianie do informacji z danego zakresu tematycznego.

Czym jest drzewko kategorii w WordPressie

Kategorie w WordPressie można dowolnie dzielić na podkategorie, tak, aby powstała hierarchiczna struktura czyli tzw. drzewko. Składa się ono z kategorii głównych oraz podkategorii. Dzięki niemu możemy bardzo szczegółowo posegregować wpisy o danej tematyce.

Uwaga! Kategoryzacji podlegają jedynie wpisy, a nie strony. Kategoryzować można również produkty w przypadku, kiedy posiadamy sklep na WooCommerce.

Jak dodać kategorię

Aby dodać kategorie przechodzimy w menu Kokpitu w dziale Wpisy do Kategorie. Wybieramy tutaj jej nazwę – uproszczona nazwa czyli slug pojawi się automatycznie. Warto wybierać nazwy jasne i czytelne, a także niezbyt długie.

Jeżeli chcemy, aby nasza kategoria była kategorią główną – na liście w Kategoria nadrzędna pozostawiamy Brak. Nie ma limitu kategorii. Istotne, aby się one nie powielały – na przykład nie ma sensu tworzyć kategorii Domena i Domeny. Liczy się przejrzystość i jednoznaczność. Zakresy kategorii powinny się różnić, zwłaszcza, że jeden wpis możemy przypisać do kilku kategorii i podkategorii – wedle naszych potrzeb.

Jak stworzyć podkategorię

Aby stworzyć podkategorię, z listy wybieramy kategorię nadrzędną, która stanie się „kategorią matką”. Na poniższym przykładzie widzimy, że kategorią nadrzędną jest Sklep, którego podrzędnym elementem będzie podaktegoria WooCommerce.

Analogicznie nasza podkategoria może być dzielona dalej, tak, aby rozbudować strukturę. Bardzo rozbudowana struktura jest przydatna np., jeżeli prowadzimy bloga o szerokich zagadnieniach i potrzebujemy uporządkować informacje. Ważne jest, aby nie pomylić kategorii z tagami, które również pomagają nam w powiązaniu treści (zapraszamy do zapoznania się z osobnym artykułem Kategorie a tagi, który wyjaśnia te kwestie).

Jak przypisać wpis do kategorii

Kiedy tworzymy nowy wpis w bocznym panelu możemy wybrać, do jakiej kategorii lub podkategorii ma być przypisany. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole.

Należy pamiętać, że domyślnie WordPress przypisuje wpisy do kategorii Bez kategorii. Jeżeli chcemy to zmienić, najlepiej zapoznać się z artykułem o nazwie domyślnej kategorii. Pomoże on utworzyć inną domyślną kategorię, dzięki czemu nawet, jeśli zapomnimy wybrać tej właściwej, wpis zostanie przyporządkowany do inne, ogólnej. Przykładami takich ogólnych nazw kategorii mogą być np. aktualności, nowości, news itp.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments