Jak sprawdzić informacje w repozytorium wtyczek
Dzięki wtyczkom nasz WordPress zyskuje nowe możliwości – może stać się sklepem on-line, katalogiem produktów, stroną do zbierania kontaktów przez newsletter itd. Liczba możliwych funkcjonalności rośnie z roku na rok, ale nadal wybór właściwego pluginu jest jedną z najważniejszych decyzji przed którą staje właściciel witryny internetowej.
Czym jest repozytorium wtyczek
Repozytorium wtyczek to oficjalna baza pluginów, do której twórcy dodają swoje rozszerzenia. Pobranie i instalacja wtyczki z repozytorium jest zawsze bezpłatne, natomiast sam plugin może w bezpłatnej wersji mieć bardziej ograniczone funkcje.
Jakie informacje o wtyczkach możemy sprawdzić
Jeżeli korzystamy z wyszukiwania wtyczki przez Kokpit WordPressa, należy zwrócić uwagę na informacje, jakie już na tym etapie możemy pozyskać.
Wyszukując daną wtyczkę znajdziemy takie informacje jak:
A – opis funkcjonalności wtyczki (może być po polsku lub angielsku, nie wszystkie opisy są przetłumaczone)
B- autora (to istotne, gdyż pluginy mogą mieć zbliżone nazwy)
C – ocenę przez społeczność oraz liczbę aktywnych instalacji (pozwoli nam określić, czy plugin jest popularny)
D – datę ostatniej aktualizacji i zgodność z wersją WordPressa (ważna informacja).
Już te podstawowe dane powinny nam pomóc podjąć właściwą decyzję. Możemy jednak sięgnąć po więcej szczegółów.
Po co sprawdzać szczegółowe informacje o wtyczce
Klikając na więcej szczegółów możemy sprawdzić szereg przydatnych informacji, które nie zmieściły się w krótkim opisie. Są to chociażby wersja i kompatybilność pluginu z WordPressem, minimalną wymaganą wersję PHP itp. Może na przykład okazać się, że (i słusznie) plugin wymaga uaktualnienia przez nas WordPressa albo wręcz przeciwinie – jest zgodny z najnowszą wersją CMS, tylko ma wiele negatywnych opinii (wtedy przyjrzyjmy się na co narzekają komentujący).
W szczegółowych informacjach może też na przykład zobaczyć na zrzutach ekranu, jak wygląda plugin po instalacji. Pozwala to na oszacowanie, czy jego interfejs jest dla nasz przyjazny i nie jest nazbyt skomplikowany.
Pamiętajmy, że czas poświęcony na zapoznanie się z informacjami na stronie repozytorium nie jest stracony. Pluginy mają wpływ nie tylko na funkcjonalność, ale i na wydajność naszej strony. Warto stosować tylko te, których naprawdę potrzebujemy i pod warunkiem, że są aktualne.