Czym są tablice CSS i jak z nich korzystać

Czym są tablice CSS i jak z nich korzystać

Bardzo często, kiedy początkujący WordPressowicze szukają pomocy z wyglądem strony, otrzymują informacje, że muszą poradzić sobie za pomocą CSS. Najogólniej mówiąc CSS to język opisu sposobu wyświetlania stron WWW. To dzięki niemu link podświetla się np. na czerwono, a font ma odpowiedni krój. Modyfikacje CSS pozwalają szybko nanieść zmiany wizualne w obrębie całej strony internetowej. W dobie coraz bardziej rozwniętych motywów oraz zaawansowanych pagebuilderów, można sobie zadać pytanie, czy znajomość CSS będzie nam potrzebna. Oczywiście, że tak. W jak szerokim zakresie będzie to znajomość, zależy już od nas samych.

Dlaczego warto znać CSS

Sytuacje, w których może przydać nam się znajomość CSS:

  • dany element nie można zmienić za pomocą ustawień np. motywu,
  • wygląd elementu wtyczki / widgetu nie jest edytowalny,
  • chcemy nadać inny wygląd niż ten, który możemy wybrać z opcji,
  • chcemy stworzyć nowy element i określić jego wygląd, ale jedyną możliwością jest własny CSS.

To są tylko przykłady, znajomość CSS przy użytkowaniu WordPressa jest zwyczajnie wygodna. Nawet jeżeli jesteśmy tylko zwykłym użytkownikiem, bez większych aspiracji do grzebania w wyglądzie naszej strony, istotne jest, aby mieć świadomość, jak CSS działa i za co odpowiada. Zwłaszcza, że podstawowe elementy są naprawdę proste do zrozumienia.

Czym są tablice CSS?

Oczywiście, nie musimy znać na początku CSS dogłębnie. Jednak jak wspomnieliśmy pewne podstawy mogą być bardzo przydatne. Dla osób, które rozpoczynają naukę tablice są swoistymi ściągami. Wytłumaczą nam czym jest dany element (selektor), jakie miejsce w składni zajmuje i jak powinien być opisany.

Przykład tablic CSS Wydawnictwa Helion

Czy każda początkująca osoba powinna korzystać z tablic? Niekoniecznie. Wskazujemy to narzędzie, jako zupełnie podstawowe i wygodne w użyciu. Jest wiele darmowych kursów CSS, które także wyczerpują temat, jak i co zmienić na stronie internetowej. Warto na koniec zauważyć, że nie istnieje nic takiego, jak kod CSS dla WordPressa. Każdy CSS jest uniwersalny dla różnych stron stworzonych na podstawie różnych systemów zarządzania treścią (CMSów). To, jakie selektory zostały użyte zależy od autora motywu bądź wtyczki, każdy bowiem ma prawo dowolnie je nazywać (z zachowaniem jednak ogólnych reguł). Dlatego wybierając źródło, z jakiego się uczymy, sprawdźmy na ile jest ono aktualne i kto jest jego autorem.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments