Czy można przywrócić usuniętą stronę?

Czy można przywrócić usuniętą stronę?

Często pojawiają się pytania, czy można przywrócić usuniętą stronę internetową na WordPressie. Wszystko zależy od przyczyny, która sprawiła, że witryna zniknęła. Usunięcie strony z hostingu może być czasowe lub permanetne, a najczęstszą przyczyną jest brak płatności w określonym terminie. Czas przez jaki hosting trzyma kopię strony, zależy od niego samego. Tak samo wygląda kwestia przywrócenia strony do życia. Poniżej przedstawiamy różne sytuacje w przypadku hostingu JDM.pl

Brak płatności za konto hostingowe

W przypadku braku płatności za hosting powyżej miesiąca nie ma możliwości przywrócenia strony. Kopie nie są po prostu dłużej przechowywane. Zakładamy, że brak płatności oznacza po prostu rezygnację z usługi. Jeżeli nie upłynął jeszcze miesiąc – strona może zostać przywrócona za opłatą. W tym celu należy napisać zgłoszenie z autoryzowanego konta. Sami kilkukrotnie przypominamy mailowo o konieczności dokonania opłaty za hosting, dlatego istotne jest posiadanie aktualnego maila na koncie klienta.

Nieopłacone domena i co dalej?

Jeżeli konto hostingowe jest opłacone, ale nieopłacono domeny, jej przywrócenie zależy także od okresu, od kiedy nieodnotowano opłaty. Tu sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, gdyż każde rozszerzenie ma inny tzw. cykl życia domeny. Dla przykładu domena .pl wraca do puli wolnych domen już po miesiącu od nieuiszczenia opłaty i wtedy może wykupić ją ktoś inny. Hostingodawca nie ma na to żadnego wpływu, dlatego na równi trzeba pamiętać o opłatach za konto hostingowe, jak i za posiadane domeny. Ponadto opłacenie domeny po terminie wiąże się z dodatkowymi kosztami za jej przywrócenie. Koszty te zależne są od tego, czy jest to domena krajowa, globalna czy inna.

Konto zawieszone z innych przyczyn

Czasami konto hostingowe zostaje zawieszone z innych przyczyn. Na przykład strona internetowa zostaje zgłoszona, jako rozsyłająca spam. Wówczas właściciel otrzymuje informacje o konieczności naprawienia błędów, a wtedy witryna zostanie odblokowana. Należy pamiętać, że strona jest cały czas dostępna na serwerze, ale nie jest opublikowana. Jeżeli nie potrafimy naprawić błędów sami – skorzystajmy z pomocy profesjonalisty lub zapytajmy o możliwość odpłatnej pomocy poprzez zgłoszenie.

Oczywiście jest jeszcze jedna, banalna przyczyna – błędy po stronie użytkownika np. skasowanie istotnych elementów strony itp. Tak, to wbrew pozorom nie są rzadkie informacje. Wówczas sytuacja jest prosta – jeżeli dysponujemy snapshotem, możemy samodzielnie przywrócić witrynę jednym kliknięciem w panelu klienta. Jeżeli jednak nie – wtedy możemy zwrócić się o przywrócenie strony z codziennie wykonywanej kopii bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteśmy pewni, co sprawiło, że nagle strona zniknęła – zerknijmy do dziennika błędów.

Zniknięcie strony internetowej to zawsze powód do zdenerowowania, ale podejdźmy do sytuacji spokojnie. Sprawdźmy po kolei co się stało i w razie potrzebny napiszmy zgłoszenie do hostingodawcy. Zawsze staramy się pomóc, jeżeli oczywiście jest to w granicach naszych możliwości.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments