Wybierz najlepszą domenę w 7 krokach

Wybierz najlepszą domenę w 7 krokach

Wybór nazwy domeny to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmuje się jako właściel witryny. Na szczęście ten wybór nie musi być trudny, najważniejsze, aby być spójnym oraz wybrać nazwę przyjazną dla użytkownika. Oto lista, która pomoże dokonać wyboru najlepszej domeny:

1. Wybór rozszerzenia domeny

Rozszerzenie domeny najwyższego poziomu (TLD) to ostatnia część adresu URL, która znajduje się bezpośrednio po nazwie witryny. Najbardziej uniwersalnym oraz popularnym wyborem jest .com, ale jeżeli jest on zajęty mamy sporo innych możliwości np. .net, .org, .art, .online i inne. P.S. mamy także nasz artykuł o rozszerzeniach domen com i net.

2. Rozważmy rozszerzenie krajowe

Czy strona kieruje głównie treści do odbiorców z danego kraju? Zastanówmy się nad domeną krajową .pl lub inną, adekwatną do kraju, którego ma dotyczyć. Często jest to bardzo dobry wybór. Nasza domena krajowa ma zresztą wieloletnią tradycyję i jest dobrze zakorzeniona w świadomości użytkowników.

3. Pozwól się wyróżnić

„Zwyczajne” rozszerzenia to ciągle nic ciekawego? Rynek oferuje bardzo różne możliwości – zdecydowanie warto je sprawdzić. Ciekawa domena to oprócz sposobu na wyróżnienie się, także możliwość łatwiejszego zapamiętania. Kilka lat temu popularną, nową domeną było rozszerzenie .dev. Każdą nowość warto rozważyć.

4. Nazwa przyjazna dla użytkownika

Zastanówmy się nad nazwą – musi być przyjazna, łatwa do zapamiętania i wymówienia. Nie powinna powodować żadnych niedomówień. Jeśli budujemy markę osobistą, niech domena będzie też związana z naszą firmą.

5. Unikajmy myślników i podwojonych liter

Podwojone litery są trudne do odczytania i jeszcze trudniejsze do prawidłowego wpisania. Łatwo o pomyłkę, która może zaowocować nieświadomym skierowaniem ruchu na inną domenę. Myślniki nie są polecane z uwagi, na konieczność werbalnego zaznaczenia za każdym razem moja domena to a myślnik b…

6. Krótka nazwa = prosta nazwa

Krótkie domeny łatwiej zapamiętać i szybciej można je zapisać. Dlatego chętniej wspierają pozytywny UX. Bardzo długie i skomplikowane nazwy często nie wyświetlają się w pełni w oknach przeglądarki na urządzeniach mobilnych. Nie komplikujmy – im prościej, tym lepiej.

7. Sprawdź historię domeny

Pamiętajmy, że kiedy już dokonamy wyboru domeny, sprawdźmy, co znajdowało się pod tym adresem w przeszłości. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych niespodzianek. Możemy do tego użyć darmowego narzędzia Web Archive. Może się okazać, że wymarzona domena ma bowiem nieciekawą reputację, dlatego lepiej zawczasu podejmować świadome decyzje.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments