Kiedy warto zmienić domenę na inną?

Kiedy warto zmienić domenę na inną?

Zmiana domeny w przypadku istniejącej strony najczęściej związana jest z rebrandingiem. Ale są także różne inne sytuacje, które powinny nas uczulić na konieczność wyboru innej nazwy. W tym artykule przedstawiamy przykłady, kiedy warto zmienić domenę na inną.

Błąd w wyborze domeny podczas zakupu

Może być tak, że wybierając daną domenę popełnimy błąd – np. zaznaczymy inne rozszerzenie, popełnimy literówkę w nazwie itp. Jednakże pamiętajmy, że nazwy zakupionej domeny nie można już zmienić. Jeżeli nie opłacimy zamówienia – nic się nie stanie. Jeżeli jednak zamówienie zostało zrealizowane – musimy złożyć i opłacić kolejne.

Kiedy warto rozważyć zmianę domeny w przypadku istniejącej strony

Kiedy notorycznie użytkownicy popełniają błąd przy wpisywaniu nazwy domeny, jest ona dla nich zbyt trudna do zapamiętania. Zauważasz, że wzbudza ona negatywne skojrzenia lub kojarzona jest z innym biznesem czy instytucją. Przed podjęciem jednak ostatecznej decyzji o zmianie, zapytajmy innych co sądzą o nowym adresie. Warto zebrać opinie osób także spoza grupy docelowej. Dodatkowo prześledźmy bazę who.is, aby sprawdzić jaka historia stoi za nowowybraną nazwą.

Proces zmiany nazwy domeny

Proces zmiany domeny, oprócz technicznych aspektów, powinien przebiegać z zachowaniem spójnej komunikacji.

  1. Poinformujmy odbiorców o zmianie w adresie.
  2. Przekierujemy starą domenę na nową. Pamiętajmy, aby także ustawić kluczowe przekierowania np. ze strony staryadres.pl/omnie/ na nowyadres.pl/omnie/
  3. Warto utrzymywać dawną domenę przez dłuższy czas, aż będziemy pewni, że nikt nie trafia pod nieodpowiedni adres.
  4. Uaktualnijmy adresy e-mail, jeżeli korzystamy z poczty w domenie.
  5. Zadbajmy o poprawę linków kierujących na naszą stronę. Jeżeli korzystamy z usług agencji SEO, poinformujmy ich o zmianie odpowiednio wcześniej.
  6. Promujmy nowy adres domeny i informujmy o rebrandingu. Nie musimy podawać powodu zmian – warto jednak utrwalić nowy adres w pamięci odbiorców.

Jeżeli potrzebujemy pomocy w podpięciu nowej domeny do istniejącej strony, należy wysłać autoryzowane zgłoszenie poprzez panel klienta. Nie obsługujemy takich zgłoszeń poprzez czat na naszej witrynie. Zmiana powinna być także przemyślana, a nowa domena zarejestrowana na prawidłowe dane abonenta.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments