Jak ułatwić użytkownikowi dotarcie do archiwalnych wpisów

Jak ułatwić użytkownikowi dotarcie do archiwalnych wpisów

Prowadząc bloga musi wybrać sposób nawigowania użytkowników do postów archiwalnych. Na głównej stronie zasadniczo wyświetlają się najnowsze wpisy, natomiast do reszty treści użytkownik musi dotrzeć samodzielnie. Możemy mu to ułatwić na kilka sposobów.

Pamiętajmy, że w WordPressie istnieją różne podstrony dotyczące archiwów – można zobaczyć nie tylko wpisy wg dat, ale również archiwum kategorii czy archiwum danego autora wpisu.

Widgety

Najpopularniejszą i najprostszą możliwością jest skorzystanie z widgetów. Może to być np. widget Archiwa, który pozwala przenieść się czytelnikowi do wpisów z danego miesiąca. Domyślnie widget jest wyświetlany w formie listy miesięcy lub rozwijanego menu (ta druga opcja pozwala zaoszczędzić miejsce w sidebarze). Możliwa jest także opcja Kalendarza, dzięki któremu czytelnik szybko znajdzie post z danego dnia, chociaż przewinięcie do danego roku, może zająć mu dłuższą chwilę.

Innymi metodami dotarcia do starszych wpisów są listy kategorii czy chmura tagów. Chociaż w tym wypadku użytkownik nie może samodzielnie sortować otrzymanych wiadomości po dacie, może przekrojowo spojrzeć np. na wszystkie wpisy dotyczące otagowanego zagadnienia na przestrzeni całego okresu czasu.

Możemy także kierować użytkowników do najczęściej komentowanych wpisów czy najnowszych postów (i tutaj np. zwiększyć ich liczbę w stosunku do wyświetlanych na stronie głównej bloga). Nie polecamy używać zewnętrznych wtyczek typu najpopularniejsze / powiązane posty, które mogą skutkować obciążeniem bazy danych. Listę takich wtyczek (wraz z alternatywnymi rozwiązaniami) znajdziecie w naszym dziale pomocy.

Meta dane we wpisie

Jeżeli nie chcemy umieszczać widgetów, wystarczy, abyśmy zezwolili na wyświetlanie meta danych we wpisie (ich ograniczenie zależy od opcji motywu). Klikając na nazwę autora czy kategorii, użytkownik szybko przeniesie się na stronę archiwum.

Na poniższym przykładzie widać, że z poziomu wpisu, szybko można dotrzeć do archiwalnych postów z kategorii WordPress, Domena, Hosting.

Archiwum w menu

Strony archiwalne zawsze znajdują się pod unikalnym adresem, więc możemy dodać je także bezpośrednio w menu bloga, korzystając z opcji Własne odnośniki lub opcjonalnie z Kategorii. W tym drugim przypadku kierujemy wówczas bezpośrednio do wpisów z danego zakresu, analogicznie do funkcji widgetu o tej nazwie, z tą różnicą, że dokładnie określamy, które kategorie mają się wyświetlać. To sprawdzone forma w blogach szerokotematycznych, gdzie sortowanie informacji jest niezwykle ważne (np. blogi kulinarne – z podziałem na rodzaje przepisów).

Inne formy nawigacji

Innymi formami wspomagania użytkownika w dotarciu do archiwalnych informacji jest użycie linkowania wewnętrznego w artykule oraz na podstronach, także skorzystanie z dodatkowych rodzajów nawigacji. Do tego ostatniego należy np. opcja wyświetlania poprzednich i kolejnych postów pod wpisem lub postów powiązanych (najczęściej powiązanie odbywa się poprzez dobór takich samych tagów lub kategorii). Te opcje są zależne od wybranego motywu.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments