Jak przygotować się do transferu domeny – checklista

Jak przygotować się do transferu domeny – checklista

Transfer domeny nie jest skomplikowanym procesem, a zmiana operatora może okazać się niezwykle opłacalna finansowo. Często jest to też bardzo wygodne, aby mieć wszystkie formalności związane ze stroną czyli domenę i hosting w jednym miejscu. Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do transferu domeny. Zwracając uwagę na te podpunkty, transfer będzie bezproblemowy.

1. Sprawdź datę, kiedy domena wygasa

Nie warto zostawiać transferu na ostatnią chwilę. Lepiej mieć kilka dni odstępu przed momentem, kiedy domena wejdzie w czas wygasania. Wtedy może okazać się, że operator nie zdąży skutecznie przeprowadzić procesu transferu i konieczne będzie wcześniejsze odnowienie jej u poprzedniego operatora.

2. Zobacz, jakie posiada rozszerzenie

Zależnie od rozszerzenia może potrzebny być kod authinfo. Kod ten, nazywany też jako Authcode lub EPP, to ciąg znaków umożliwiający dokonanie procesu transferu. Zobacz jak wygląda transfer domeny .uk i co.uk, a także jak uzyskać samodzielnie kod authinfo domeny z rozszerzeniem .eu. Ponadto zależnie od rozszerzenia, może być doliczona opłata, która jest później przekazywana na przedłużenie okresu rozliczeniowego.

3. Sprawdź w jaki sposób obecny operator udostępnia kod authinfo

Jeżeli kod authinfo jest potrzebny w Twoim wypadku, sprawdź czy łatwo go otrzymasz. Niektórzy operatorzy wymagają wysłanie skanu wniosku, także listownie. Inni udostępniają kod bez problemu we własny panelu administracyjnym.

4. Zobacz, czy masz aktualne dane w rejestrze

Sprawdź, czy na pewno jesteś abonentem domeny. Niekiedy okazuje się, że domena, która jest przygotowana do transferu została zarejestrowana np. na agencję reklamową wykonującą stronę internetową. Wtedy należy zadbać o cesję domeny.

5. Miej dostęp do adresu e-mail

W niektórych wypadkach np. dla domeny .pl konieczne jest potwierdzenie transferu poprzez kliknięcia linka w wiadomości wysłanej na adres e-mail przypisany do danych abonenta domeny (tak jest na przykład w przypadku popularnej domeny .pl). Bez potwierdzenia transfer nie dojdzie do skutku.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się także z bieżącym cennikiem domen i do kontaktu w razie pytań dotyczących transferu.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments