Transfer domeny – krok po kroku

Transfer domeny – krok po kroku

Transfer domeny to nic innego, jak zmiana operatora domeny. Pamiętajcie, że nie jest to zmiana abonenta (o tym, kim jest abonent i dlaczego domena nie ma właściciela, pisaliśmy we wcześniejszym artykule), a jedynie firmy, która odpowiedzialna jest za obsługę techniczną oraz finansową. 

Dlaczego warto transferować domenę?

Domenę warto transferować z różnych przyczyn. Do najpopularniejszych należą:

  • przejrzysty cennik opłat;
  • niższa cena za odnowienia domeny;
  • lepszy support i łatwiejsza obsługa;
  • wygoda posiadania domen i hostingu w jednej firmie (chociażby lepsza koordynacja opłat);
  • korzystanie z bezpiecznego rejestratora, który jest partnerem NASK, tak jak JDM.PL (brak pośredników).


Proces transferu, chociaż może wydawać się uciążliwy, tak naprawdę jest dość prosty i szybki. Po stronie Klienta należy spełnić jedynie procedurę uzyskania kodu authinfo, o której piszemy poniżej. Następnie kod przekazujemy firmie hostingowej i czekamy na dalsze działanie. Cały proces od uzyskania kodu, z reguły zamyka się w 72 h. 

Co jest konieczne dla transferu domeny?

Przede wszystkim potrzebny jest nam kod authinfo (tzw. kod autoryzujący). Kod ten, nazywany też jako Authcode lub EPP, to ciąg znaków umożliwiający dokonanie procesu transferu. Procedura uzyskania tegoż kodu jest różna, zależnie od rejestratora. Dlatego należy się wcześniej zainteresować, w jaki sposób można go uzyskać, gdyż niekiedy może to trochę potrwać. Kiedy? Na przykład, gdy Twój obecny rejestrator wymaga do jego uzyskania wniosku w formie tradycyjnej, listownej (np. załączając do niego również wydrukowany skan dowodu osobistego).

Czasami wymagane jest tylko zeskanowane stosownego oświadczenie i wysłanie e-maile potwierdzającego transfer z autoryzowanego konta. Jednakże zawsze operator ma obowiązek wydać kod  niezwłocznie po spełnieniu procedur, co oznacza, iż nie wolno mu celowo odsuwać tej decyzji w czasie. Istotne jest, aby dane Abonenta u rejestratora były pełne i aktualne, a zwłaszcza adres e-mail. Na niego bowiem wysyłany jest kod authinfo.

Chociaż procedury uzyskania mogą być uciążliwe, warto zauważyć, jak ważne jest tutaj bezpieczeństwo. Wydanie kodu to tak naprawdę oddanie domeny pod całkowite zarządzanie abonenta, który ma prawo wówczas przenieść ją gdzie chce i podpiąć do dowolnego konta hostingowego. Jeżeli na tym etapie nastąpiłaby pomyłka, mogłaby ona oznaczać utratę całej strony, jak również utratę nazwy. Pamiętajcie, aby przekazywać kody authinfo firmie hostingowej wyłącznie w autoryzowanym kanale – np. po przez system zgłoszeń w panelu klienta. Wasze bezpieczeństwo musi być priorytetem. 

Alternatywa wobec transferu 

Jeżeli nie chcemy transferować domeny, wystarczy, że podepniemy odpowiednio adresy serwerów DNS. Pozwoli to na zachowanie domeny u obecnego rejestratora, a posiadanie hostingu w innej firmie. Ponieważ każdy rejestrator posiada inny panel do zarządzania domeną, to u rejestratora domeny musimy dowiedzieć się, gdzie wpisać adresy DNS, uzyskane od hostingodawcy. Propagacja nowych adresów oczywiście musi trwać, a jeżeli nie wiecie czym jest i dlaczego, poczytacie o tym także na naszym blogu

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments