Do czego może przydać się testowy WordPress

Do czego może przydać się testowy WordPress

Jeżeli chcemy przećwiczyć na żywmy organizmie różne funkcje wtyczek, motywów i innych, warto zastanowić się czy nie przyda nam się druga instancja WordPressa. Możemy zrobić to na dwa sposoby, zależnie od tego, jak zamierzamy działać i co zamierzamy sprawdzić. Poniżej opisujemy oba przypadki.

Do czego może przydać się testowy WordPress?

Oto przykłady, kiedy warto posiadać testowego WordPressa:

  • chcemy poćwiczyć działanie jakiejś funkcji np. pluginu,
  • chcemy sprawdzić wygląd nowego elementu,
  • testujemy własne rozwiązania,
  • chcemy udostępnić dany element do testów innym użytkownikom, bez konieczności ich działań na docelowej stronie,
  • chcemy sprawdzić jak działa eksport / import poszczególnych elementów.

Instalacja WordPressa na serwerze lokalnym, czyli na swoim komputerze

Nie musimy tutaj posiadać konta hostingowego, aby podziałać z WordPressem. Używamy do tego programu XAMPP. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie stworzymy środowiska testowego dla użytkowników on-line, co w wielu sytuacjach może utrudnić nam sprawdzenie niektórych rozwiązań. Ponadto proces migracji z XAMPP, czyli innymi słowy przeniesienie strony do środowiska on-line może nastręczyć nieco kłopotów. Sam proces instalacji, konfiguracji i wgrania WordPressa dla początkujących użytkowników jest również dosyć żmudny, a ewentualne błędy nie zawsze są oczywiste do korekty.

Na pewno nie jest to tak proste działanie, jak wiele lat temu w przypadku stron tworzonych w html, gdzie wystarczyło przenieść pliki przez sFTP. I należy mieć tego świadomość.

Dodatkowa instancja na hostingu

W przypadku konta hostingowego sprawa jest prosta. Jeżeli w JDM.pl posiadasz pakiet powyżej 10k i masz wolne instancje WordPressa (to znaczy nie wykorzystujesz limitu stron przypisanego do danego pakietu), wystarczy, że wyślesz zgłoszenie z prośbą o stworzenie nowej instancji wraz z nazwą bezpłatnej domeny technicznej. Jeśli nie masz takiej instancji, a jesteś naszym klient – wystarczy, że powiększych konto lub zakupisz nowy pakiet 10k.

Co warto ustawić w WordPressie testowym?

Dla testowego WordPressa proponujemy skorzystać z bezpłatnej domeny technicznej, chociaż nie ma przeciwskazań, aby użyć domeny docelowej (wybierzmy tę drugą opcję, jeżeli potrzebujemy poczty w domenie, dla domen technicznych nie oferujemy skrzynek pocztowych). Każdy testowy WordPress może mieć także bezpłatny certyfikat SSL oraz oczywiście podlega backupowi oraz snapshotom.

Środowisko testowe jest zawsze bardzo wygodnym narzędziem do badań oraz nauki działania WordPressa. Może oszczędzić nam czasu oraz frustracji przy wprowadzaniu zmian na stronie docelowej lub przy projektowaniu swojej pierwszej witryny internetowej na WordPressie. Patrząc, jak niedużo potrzeba, aby je stworzyć, zachęcamy do korzystania z instancji online, która jest już gotowa na hostingu zamiast ze środowiska lokalnego.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments