Czym jest naming

Czym jest naming

Wybór właściwej nazwy dla naszej strony jest kluczowy. Poświęciliśmy temu zagadnieniu kilka artykułów m.in. o wyborze idealnej domeny czy o domenach lokalnych (regionalnych). Co w sytuacji, kiedy jednak nadal nie jesteśmy przekonani do właściwej nazwy? Wówczas może pomóc nam generator nazw domen lub usługa namingu. Między jednym a drugim jest jednak zasadnicza różnica – czyli oprócz kosztów, także profesjonalizm, ale o tym kilka słów niżej.

Czym jest naming

Jest to odpłatne stworzenie nazwy – najczęściej nazwy firmy, ale także produktów czy usług. Proces ten bardzo często łączy się z całym brandingiem. Naming może być także dobry rozwiązaniem, jeżeli chcemy mieć ciekawą nazwę domeny, a nie jesteśmy w stanie wymyślić jej sami. Możemy to oddać w ręce fachowców i cieszyć się dopasowaną nazwą. Każda taka usługa powinna być poprzedzona odpowiednimi badaniami rynku czy analizą konkurencji. Nie płacimy jedynie za wymyślenie chwytliwego słówka, ale za całokształt prac z tym związanych.

Na co warto zwrócić uwagę w usłudze namingu

Działania namingowe nie mogą być prowadzone przez przypadkowe osoby, bo mija się to z celem. Również dobrze możemy powierzyć to zadanie naszym znajomym. Wśród najważniejszych cech dobrej nazwy jest prostota, adekwatność do branży, ale i możliwość zapamiętania. W przypadku domen liczy się również ich dostępność oraz konkurencja na rynku.

Wyobraźmy sobie, że są dwie firmy ABCD – jednak com, druga pl. My natomiast planujemy działać na rynku polskim. Czy rejestracja kolejnej nazwy ABCD jako com.pl lub domena regionalna, będzie odpowiednim pomysłem? Jak wysoko wypozycjonwana jest nasza potencjalna konkurencja i w jakiej branży działa.

Naming a własny research

Jeżeli uzyskamy już odpowiednią dla nas nazwę, warto mimo wszystko przeprowadzić krótki research. Zerknąć, czy pod daną domeną nie było zarejestrowanych w przeszłości inych usług (a jeżeli tak, to jakie). Warto tutaj posłużyć się Web Archive. Czy nie ciągnie się za nią black lista? A może źle się kojarzy? Decyzję zawsze warto podejmować w oparciu o wszystkie możliwe scenariusze. Jeżeli nic nie budzi naszych wątpliwości – działajmy.

I na koniec – zmiana domeny to nic trudnego. Jeśli po jakimś czasie zmienimy zdanie, możemy to rozważyć.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments